Iracký prezident Salíh ostro kritizoval výroky Trumpa, USA chcú vraj dohliadať na Irán

401798_trump salih.jpg

BAGDAD 4. februára (WebNoviny.sk) – Iracký prezident Barham Salíh pomerne ostro skritizoval výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa o americkej prítomnosti v Iraku a najmä jeho tvrdenie, že Spojené štáty by mali v Iraku zotrvať preto, aby odtiaľ dohliadali na Irán.

Salíh v pondelok v Bagdade označil tieto Trumpove slová za „čudné“. „Nezaťažujte Irak vašimi vlastnými problémami,“ odkázal Trumpovi iracký prezident.

Americké vojská sú v Iraku podľa Salíha preto, aby mu pomohli bojovať proti Islamskému štátu (IS), a ich prítomnosť nemá nič spoločné s Iránom.

Trumpove výroky, ktoré vyvolali na Blízkom východe počudovanie, zazneli vo víkendovom rozhovore pre televíziu CBS. „Minuli sme celý majetok za vybudovanie tejto ohromnej základne (v Iraku – pozn. SITA). A mohli by sme si ju aj ponechať. A jedným z dôvodov, prečo si ju chcem ponechať, je to, že chcem trochu dozerať na Irán, pretože Irán je naozajstný problém,“ vyhlásil Trump.

Viac k témam: americké vojsko, americkí vojaci, Irán
Zdroj: Webnoviny.sk – Iracký prezident Salíh ostro kritizoval výroky Trumpa, USA chcú vraj dohliadať na Irán © SITA Všetky práva vyhradené.

4. februára 2019