Iniciátori brexitu bez reálneho plánu by si zaslúžili špeciálne miesto v pekle, vyhlásil Tusk

402063_tusk 676x460.jpg

BRUSEL 6. februára (WebNoviny.sk) – Britskí politici, ktorí iniciovali vystúpenie krajiny z Európskej únie, no nemali vôbec žiadny plán, ako by sa brexit dal reálne uskutočniť, by si zaslúžili špeciálne miesto v pekle.

V stredu to po rokovaní s írskym premiérom Leom Varadkarom vyhlásil šéf Európskej rady Donald Tusk. „Rozmýšľam, ako vyzerá špeciálne miesto v pekle pre tých, ktorí propagovali brexit bez toho, aby mali čo i len náčrt plánu, ako ho bezpečne uskutočniť,“ povedal Tusk.

Opätovne zdôraznil, že Európska únia už vyrokovanú dohodu s Veľkou Britániou o brexite nebude znova otvárať. „Európska dvadsaťsedmička už nebude dávať žiadne nové ponuky,“ povedal Tusk.

Dohodu otvárať nechce

Vo štvrtok do Bruselu opäť cestuje britská premiérka Theresa Mayová, vyzbrojená mandátom na otvorenie a opätovné prerokovanie dohody o brexite s európskymi predstaviteľmi, ktorým ju poveril britský parlament. EÚ však Mayovej dáva jednoznačne najavo, že dohodu o brexite už otvárať nechce.

Hlavným problémom, prečo Veľká Británia nesúhlasí so súčasnou dohodou o brexite, je otázka takzvanej severoírskej poistky, ktorá má za určitých podmienok upravovať režim na írsko-severoírskych hraniciach.

Únia však trvá na tom, že toto opatrenie je potrebné zachovať, a to v prvom rade v záujme toho, aby v potenciálne problémovej oblasti, kde boli ešte pred niekoľkými desaťročiami na dennom poriadku teroristické útoky, nemohlo prísť k zhoršeniu bezpečnostnej situácie.

Uskutočniteľné riešenie

Potrebu zachovať severoírsku poistku v dohode o brexite zdôraznil v stredu Tusk, ale aj írsky premiér Varadkar.

Myslím si, že udalosti v Londýne a nestabilita britskej politiky v posledných týždňoch nám ukazujú, prečo presne potrebujeme právne záruky a riešenie, ktoré je uskutočniteľné a ktoré bude v prípade potreby fungovať,“ uviedol po stretnutí s Tuskom Varadkar.

Írsky premiér už dlhšie spochybňuje snahu Mayovej nahradiť severoírsku poistku „alternatívnymi návrhmi“ a už viackrát ju vyzýval, aby uviedla, aké konkrétne návrhy má na mysli.

Zaoberali sme sa týmito vecami už v minulosti a nemyslím si, že existuje nejaké alternatívne riešenie,“ vyhlásil minulý týždeň.

Severoírska poistka

Severoírska poistka popisuje záložnú možnosť pre prípad, že by sa na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom objavili problémy, predovšetkým v oblasti colnej politiky, ktoré by nešlo vyriešiť nijakým iným spôsobom.

Poistka, pri istom zjednodušení, zavádza pravidlo, podľa ktorého v prípade objavenia sa takýchto problémov sa bude obchodná a colná politika Severného Írska riadiť pravidlami platnými v EÚ, nie v samotnej Británii, ak budú tieto rozdielne.

Európski vyjednávači ju považujú za záruku, že na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom, ktoré budú po brexite jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ, nedôjde k chaosu.

Mnohí britskí politici však s takýmto riešením nesúhlasia a argumentujú, že krajina by tak mohla prísť o suverenitu na časti svojho územia a musela by sa riadiť pravidlami EÚ napriek tomu, že už nebude jej súčasťou.

Viac k témam: brexit, Európska rada, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk – Iniciátori brexitu bez reálneho plánu by si zaslúžili špeciálne miesto v pekle, vyhlásil Tusk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. februára 2019