Iniciatíva stredné Slovensko je nespokojná s Národnou diaľničnou spoločnosťou, ktorá len sľubuje

401748_zj5a3109 676x451.jpg

BANSKÁ BYSTRICA 4. februára (WebNoviny.sk) – Primátori miest zapojení do Iniciatívy stredné Slovensko vyjadrili na prvom tohtoročnom zasadnutí výkonného výboru 1. februára v Banskej Bystrici nespokojnosť s nekonaním Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Situácia s dopravou stagnuje

V rámci severojužného cestného prepojenia sú podľa nich stále posúvané termíny a nerealizujú sa procesné úkony či verejné obstarávania. V najbližšom období výbor plánuje napísať list NDS a následne chce prerokovať jej postupy na úrovni zasadnutia Vlády Slovenskej republiky.

Správu zo zasadnutia výkonného výboru iniciatívy zaslala agentúre SITA hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Mojžišová.

„Čas plynie a vážna situácia v oblasti dopravy, ktorú chceme riešiť, stagnuje. Nejde len o konkrétne mestá, držíme spolu a chceme dosiahnuť celoplošné riešenie. Výkonný výbor združenia Iniciatíva stredné Slovensko sa preto dohodol na ďalšom postupe. V našom úsilí nepoľavíme a podnikneme ďalšie kroky,“ uviedol predseda iniciatívy a primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Termíny nebolo dodržané

V závere roka 2017 sa uskutočnila programová konferencia združenia, ktorá vo viacerých dotknutých mestách vyústila do blokád ciest. Zároveň z nej vyplynuli konkrétne požiadavky na zlepšenie situácie, ktoré boli smerované kompetentným na najvyššej štátnej úrovni.

Nakoľko dohodnuté termíny a harmonogram potrebných úkonov nevyhnutných k realizácii jednotlivých úsekov prepojenia neboli zo strany NDS dodržané, v máji 2018 členovia združenia tlmočili svoju žiadosť aj predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu. Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a Národnej diaľničnej spoločnosti.

Zostalo len pri sľuboch

Šéf rezortu dopravy deklaroval, že k zdržaniu často dôjde kvôli tretím stranám, ktoré do konaní zasahujú. Generálny riaditeľ NDS v prítomnosti predsedu vlády a ministra sľúbil členom Iniciatívy stredné Slovensko aktualizáciu všetkých termínov v rámci severojužného prepojenia Slovenska.

„Žiaľ, ako veľakrát predtým, zostalo len pri sľuboch. Naďalej dochádza k posúvaniu termínov, nerealizujú sa procesné úkony či verejné obstarávania,“ konštatuje správa zo stretnutia iniciatívy.

Združene upozorňuje na problematické úseky

Nedostatočná dopravná infraštruktúra na strednom Slovensku spojila primátorov a starostov, ktorí v máji 2017 založili otvorené združenie Iniciatíva stredné Slovensko. Cieľom združenia je pravidelne upozorňovať kompetentných na problematické úseky a chýbajúcu cestnú sieť v stredoslovenskom regióne.

Za dôležité považujú cestné prepojenie severu s juhom Slovenska na trase Trstená – Dolný Kubín – Ružomberok – Banská Bystrica – Zvolen – Šahy. Aktuálne chcú dosiahnuť vybudovanie diaľnice D1 v úseku Turany – Hubová a Hubová – Ivachnová, rýchlostnej cesty R3 Trstená – Dolný Kubín, R1 Ružomberok – Banská Bystrica a súvisiace spojenie I/71 Lučenec – Fiľakovo – Salgótarján.

Medzi priority iniciatívy patrí aj liberalizácia železničnej dopravy na strednom Slovensku, čo by malo priniesť ďalšie zlepšenie v tejto oblasti.

Viac k témam: Iniciatíva stredné Slovensko, Národná diaľničná spoločnosť (NDS)
Zdroj: Webnoviny.sk – Iniciatíva stredné Slovensko je nespokojná s Národnou diaľničnou spoločnosťou, ktorá len sľubuje © SITA Všetky práva vyhradené.

4. februára 2019