Hranice EÚ prekročilo tento rok nelegálne 1,55 milióna ľudí

Najviac migrantov a utečencov prúdiacich do Grécka pochádza zo Sýrie, nasledujú Afganci a Iračania. Varšava 19. decembra (WebNoviny.sk) – Za prvých 11 mesiacov tohto roka prekročilo vonkajšie hranice Európskej únie nelegálne asi 1,55 milióna ľudí, čo predstavuje nový rekord. Oznámili to vo Varšave predstavitelia agentúry na ochranu vonkajších hraníc EÚ Frontex. V novembri bolo zaznamenaných 269.000 nelegálnych prekročení hraníc; je to mierny pokles v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka (283.000), citovala zo správy agentúra DPA.

Vzhľadom na zhoršujúce sa počasie poklesol počet migrantov a utečencov prichádzajúcich do Grécka. V novembri ich bolo napočítaných 108.000, čo je približne o polovicu menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Za príčinu tohto poklesu predpokladá agentúra Frontex prísnejšie hraničné kontroly na takzvanej západobalkánskej migračnej trase. Najviac migrantov a utečencov prúdiacich do Grécka pochádza zo Sýrie, nasledujú Afganci a Iračania.

V novembri prekročilo hranice na západobalkánskej trase neoprávnene 164.000 osôb. V prvých jedenástich mesiacoch roka ich bolo 667 000, teda 22-krát viac ako v rovnakom období minulého roka.
Frontex upozornil, že veľa osôb je v štatistike nelegálnych prekročení hraníc započítaných viackrát. Množstvo ľudí, zaregistrovaných v Grécku, totiž vstúpilo druhýkrát na územie EÚ cez Maďarsko a Chorvátsko.

Správa Frontexu v angličtine: http://tinyurl.com/h69xvhl

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. decembra 2015