Hajduk Split prekvapujúco zlyhal, v Európskej lige končia aj Slováci Malec či Jirka

19.7.2019 (Webnoviny.sk) – Štvrtkový program futbalovej Európskej ligy 2019/2020 ponúkol bohatú porciu 43 odvetných zápasov úvodného predkola. V pohárovej Európe v najkratšom možnom čase senzačne končí Hajduk Split. Šesťnásobný chorvátsky šampión stroskotal na maltskom klube Gzira United.

Taký debakel nikto nečakal

Na ihrisku súpera vyhral minulý týždeň 2:0 a v domácej odvete otvoril skóre duelu už v 7. min, no po zmene strán trikrát inkasoval. Historický úspech tretieho tímu ostatného ročníka maltskej najvyššej súťaže zariadil v šiestej minúte nadstaveného času útočník Hamed Koné, ktorý nadviazal na svoj presný zásah zo 69. min.

„Do prvého polčasu sme vstúpili dobre, ale po zmene strán naša koncentrácia upadla. Takýto debakel nikto nečakal. Je to šport a musíme ísť ďalej,“ citujú chorvátske médiá slová trénera Hajduku Sinišu Oreščanina.

Zo slovenských legionárov pôsobiacich v zahraničných kluboch aktívne zasiahla do štvrtkového diania pätica hráčov. Do 73. min bojoval na ihrisku v Niši 21-ročný slovenský krídelník Erik Jirka, ale miestnemu klubu Radnički remíza 2:2 s estónskou Florou Tallin nestačila na postup.

Debrecín a Fehérvár si postup ustrážili

Dôvod na radosť nemal ani bývalý trenčiansky útočník Tomáš Malec. Jeho tím FK Rigas Futbola Skola síce pred týždňom zvíťazil v Ľubľane 3:2, ale v domácej odvete, ktorú Malec sledoval z lavičky náhradníkov, podľahol Olimpiji 0:2.

Július Szöke odohral v drese bieloruského Šachťoru Soligorsk kompletných 180 minút v dvojzápase s maltským Hiberniansom, v ktorom jeho mužstvo zvíťazilo dvakrát 1:0.

Po jednoznačných výhrach v úvodných zápasoch si postrážili postup maďarské kluby VSC Debrecín a MOL Fehérvár FC – ich slovenskí brankári Tomáš Košický, resp. Tomáš Tujvel sa však na ihrisko nedostali.

Minsk podľahol lotyšskému tímu

Do 2. predkola postúpil aj škótsky zástupca Glasgow Rangers – a to jednoznačným spôsobom. Mužstvo pod vedením dlhoročného kapitána FC Liverpool Stevena Gerrarda zdolalo gibraltársky St Joseph’s súhrnným skóre 10:0.

V domácej odvete strelilo poltucet gólov, na čom mal najväčší podiel trojgólový Kolumbíjčan Alfredo Morelos.

Za zmienku stojí aj prehra Dinama Minsk v konfrontácii s lotyšským FK Liepaja (1:1 vonku, 1:2 doma). Bieloruský tím upútal v uplynulej edícii Európskej ligy vďaka málovídanej prestrelke so Zenitom Petrohrad, keď po domácej výhre 4:0 prehral na ihrisku súpera 1:8 po predĺžení.

Európska liga 2019/2020 – 1. predkolo

výsledky zahraničných klubov vo štvrtkových odvetných zápasoch s legionármi zo Slovenska:

FK Rigas Futbola Skola (Lot.) – Olimpija Ľubľana (Slovin.) 0:2 (0:1) – prvý zápas 3:2, postúpila Olimpija Ľubľana
Tomáš Malec (Rigas Futbola Skola) sedel na lavičke náhradníkov

Cracovia Krakov (Poľ.) – FC DAC 1904 Dunajská Streda 2:2 po predĺžení (1:0, 1:1) – prvý zápas 1:1, postúpila Dunajská Streda
Michal Peškovič odchytal celý zápas, Milan Dimun hral od 72. minúty a Lukáš Hroššo (všetci Cracovia) sedel na lavičke náhradníkov

FC Vaduz (Licht.) – Breidablik (Isl.) 2:1 (0:0) – prvý zápas 0:0, postúpil Vaduz
Boris Prokopič (Vaduz) odohral celý zápas

Hibernians FC (Malta) – Šachťor Soligorsk (Biel.) 0:1 (0:0) – prvý zápas 0:1, postúpil Šachťor Soligorsk
Július Szöke (Soligorsk) odohral celý zápas

FK Kukesi (Alb.) – VSC Debrecín (Maď.) 1:1 (1:0) – prvý zápas 0:3, postúpil Debrecín
Tomáš Košický (Debrecín) sedel na hlavičke náhradníkov

MOL Fehérvár FC (Maď.) – FK Zeta Golubovci (Č. Hora) 0:0 – prvý zápas 5:1, postúpil Fehérvár
Tomáš Tujvel (Fehérvár) sedel na lavičke náhradníkov

Radnički Niš (Srb.) – Flora Tallin (Est.) 2:2 (0:0) – prvý zápas 0:2, postúpila Flora Tallin
Erik Jirka (Niš) hral do 73. min

Viac k témam: Európska liga UEFA, Hajduk Split
Zdroj: Webnoviny.sk – Hajduk Split prekvapujúco zlyhal, v Európskej lige končia aj Slováci Malec či Jirka © SITA Všetky práva vyhradené.