Guvernér Kalifornie stiahne časť vojakov z mexických hraníc, imigračnú krízu považuje za divadlo

402528_mexiko 676x451.jpg

SACRAMENTO 11. februára (WebNoviny.sk) – Guvernér amerického štátu Kalifornia Gavin Newsom plánuje v pondelok stiahnuť časť vojakov Národnej gardy z hranice s Mexikom. Stane sa tak napriek žiadosti federálnej vlády o podporu zo strany pohraničných štátov.

Z pôvodne 360 vojakov ponechá Newsom na hranici len približne 100. Zameriavať sa budú na boj proti cezhraničnej kriminalite, ako je pašovanie drog či zbraní.

Kalifornský guvernér svoje rozhodnutie oznámil po tom, čo k rovnakému kroku pristúpila aj guvernérka štátu Nové Mexiko Michelle Lujanová Grishamová. Obaja guvernéri patria k táboru demokratov a imigračnú krízu, o ktorej hovorí vláda, považujú za politické divadlo.

Predchádzajúci guvernéri oboch štátov súhlasili s vyslaním vlastných vojakov na ochranu hranice v apríli v reakcii na žiadosť amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho výzvu nasledovali tiež štáty Texas a Arizona.

Viac k témam: americkí vojaci, hranice, Mexiko, Národná garda USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Guvernér Kalifornie stiahne časť vojakov z mexických hraníc, imigračnú krízu považuje za divadlo © SITA Všetky práva vyhradené.

11. februára 2019