Grécko zrejme záchranné úvery dostane

Malo by ísť o sumu 10,3 mld. eur, ktorú krajina dostane v dvoch splátkach.BRUSEL 25. mája (WebNoviny.sk) – Ministri financií krajín eurozóny (Eurogroup) pravdepodobne potvrdia vyplatenie nových úverov pre Grécko. Malo by ísť o sumu 10,3 mld. eur, ktorú Grécko dostane v dvoch splátkach. Vyplýva to z návrhu stanoviska, ktorý sa objavil počas utorkového stretnutia Eurogroup. Prvá splátka by mala prísť do Grécka budúci mesiac a mala by mať výšku 7,8 mld. eur. Druhú, vo výške 2,5 mld. eur, by mala krajina získať neskôr. Grécko by malo úvery získať na základe rozpočtových reforiem, ktoré v tomto roku podstúpilo.

Ministri sú však stále ďaleko od toho, aby sa dohodli na úľave od dlhu pre Grécko. Túto úľavu by podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) malo Grécko dostať. Atény podľa predstaviteľov eurozóny urobili všetky potrebné reformy. Absolútne finálne potvrdenie však bude pravdepodobne závisieť od „technickej úpravy“ gréckej legislatívy.

„Vo všeobecnosti očakávam dohodu o Grécku. Bude ešte predmetom určitej technologickej revízie počas niekoľkých nasledujúcich týždňov,“ povedal írsky minister financií Michael Noonan. Grécko potrebuje úvery najneskôr do polovice júla, keďže krajina bude splácať záväzky voči MMF a voči Európskej centrálnej banke.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. mája 2016