Grécko začalo evakuovať najväčší utečenecký tábor v Idomeni

Tábor vznikol na mieste, kde utečenci a migranti smerujúci na sever Európy prechádzali neformálne hranice z Grécka do Macedónska. Idomeni 24. mája (WebNoviny.sk) – Grécke orgány začali v utorok na úsvite postupne evakuovať najväčší provizórny utečenecký tábor v krajine, v obci Idomeni. Prístup do oblasti zablokovali a vyslali tam vyše 400 príslušníkov poriadkovej polície, informovala tlačová agentúra AP. Hovorca vlády pre utečeneckú krízu, Jorgos Kiritsis, v pondelok povedal, že polícia nepoužije silu a že celá operácia potrvá asi týždeň až 10 dní.

Tábor vznikol na mieste, kde utečenci a migranti smerujúci na sever Európy prechádzali neformálne hranice z Grécka do Macedónska. Podľa odhadov sa v ňom v súčasnosti nachádza ešte asi 8400 ľudí. Predstavitelia polície a vlády uviedli, že obyvateľov tábora presunú postupne do novovybudovaných organizovaných táborov po celom Grécku.

Žurnalistov do tábora nepustili, zastavili ich pri policajnom zátarase niekoľko kilometrov od tábora. Videli 20 autobusov vezúcich do oblasti poriadkovú políciu. Zo vzduchu sledoval priebeh evakuácie policajný vrtuľník. Úrady sa pokúšali presvedčiť ľudí z tábora v Idomeni, medzi ktorými sú stovky rodín s malými deťmi, aby dobrovoľne oblasť opustili. Polícia informovala, že v nedeľu opustilo Idomeni osem autobusov s približne 400 ľuďmi.

Ďalší odcestovali taxíkmi do Solúna alebo neďalekého mesta Polycastro. Viacerí sa však vyjadrili, že do iných táborov nechcú, lebo chcú pokračovať v ceste do Európy. Vyše 54.000 migrantov uviazlo v Grécku po uzavretí balkánskej trasy.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. mája 2016