George R. R. Martin nedopísal šiestu knihu Game of Thrones

O nedokončenom diele s názvom The Winds of Winter, ktoré vyjde neskôr než seriálové spracovanie, informoval prostredníctvom blogu.

BRATISLAVA 3. januára (WebNoviny.sk) – George R. R. Martin, autor knižnej predlohy seriálu Hra o tróny (2011), nedokončil šiesty diel knihy s názvom The Winds of Winter. Informoval o tom prostredníctvom blogu, ktorý uverejnil v piatok v noci. Šiesta sezóna seriálového spracovania teda bude dostupná skôr, ako šiesta kniha, keďže televízia HBO ju plánuje odvysielať už v apríli tohto roka. Seriál sa však vlastnou cestou uberá už od piatej sezóny.

The Winds of Winter nie je dokončená. Verte mi, neteší ma písať tieto slová. Ste sklamaní a nie ste sami. Moji editori a vydavatelia sú sklamaní, HBO je sklamané, moji agenti a zahraniční vydavatelia a prekladatelia sú sklamaní,… ale nikto nemôže byť sklamaný viac, než ja,“ napísal 67-ročný autor, ktorý ďalej priznal, že dielo nielenže nedokončil, ale napísané strany stále opravuje a prepisuje.

Môžete to dávať za vinu môjmu veku…Ale pravdu povediac, niekedy ide písanie dobre a niekedy nie, a to pre mňa platilo aj v mojej dvadsiatke,“ uviedol rodák z New Jersey, ktorý sám o sebe napísal, že má problém s dodržiavaním termínov. „Nemôžem vám povedať, kedy to bude hotové alebo publikované. Nestanovím si pre seba ďalší termín na zakopnutie. Termíny ma len stresujú,“ priznal Martin.

Na otázky fanúšikov knižného a televízneho vydania, ktorí neustále reagovali na spojitosť a možné prezradenie deja nepublikovanej knihy reagoval slovami, že seriál prebieha rýchlejšie, ako sám očakával. „A ja postupujem pomalšie. Ak vezmeme do úvahy, kde sme, v šiestej sérii Hier o tróny budú určité dejové zápletky a odhalenia, ktoré sa ešte neudiali v knihách. Po celé roky boli moji čitatelia pred divákmi. Tento rok to bude naopak. Bude to hotové, keď to bude hotové,“ odkázal priaznivcom a dodal, že to bude také dobré, ako len dokáže.

Príbeh Hry o tróny sa odohráva vo fiktívnom svete Siedmich kráľovstiev na kontinentoch Západozem a Essos, kde v období podobnom stredoveku bojuje o Železný trón niekoľko urodzených rodín. Blíži sa však zima, ktorá môže trvať dlhé roky. Dej sa začína v čase, keď sa za slabo stráženou severnou Stenou aktivizuje armáda nekorunovaného kráľa Mancea Raydera a tiež desiví Bieli chodci. Za morom zas krásna Daenerys Targaryen túži po tróne, ktorý jej rodine patril dlhé roky, a na dosiahnutie svojho cieľa má nebezpečnú zbraň – tri draky. Hra o tróny je tretí rok po sebe nelegálne najsťahovanejším seriálom roka. Hoci jej predlohou je knižná séria Pieseň ľadu a ohňa Georgea R. R. Martina, od piatej sezóny, ktorú televízia HBO vysielala od apríla do júna, sa seriál uberá vlastnou cestou. Tvorcovia už totiž použili všetok materiál z doteraz vydaných kníh.

Informácie pochádzajú z webstránok www.huffingtonpost.com, www.grrm.livejournal.com a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. januára 2016