Froome použil zaužívaný scenár k triumfu na Tour de France

Suverén Christopher Froome na 103. ročníku Tour de France bojoval viac s okolnosťami ako súpermi.PARÍŽ 24. júla (WebNoviny.sk) – Britská hymna sa vo štvrtú júlovú nedeľu pod parížskym Víťazným oblúkom pomaly stáva evergreenom. V roku 2012 tam znela vôbec po prvý raz, keď sa z celkového triumfu tešil Bradley Wiggins. O rok neskôr pri storočnicovej sláve ho vystriedal jeho vtedajší domestik Chris Froome.

VŠETKO O TOUR DE FRANCE

Odvtedy prešli ďalšie tri roky a Froome už má dovedna tri celkové prvenstvá. Len ročník 2014 nemal britského víťaza, Talian Vincenzo Nibali zvíťazil možno aj preto, že Froome musel odstúpiť so zlomenými kostičkami na rukách ako následkami pádov už v prvom týždni pretekov.

Odporúčame:

Video: Skvelý Sagan bol druhý v parížskej bitke špurtérov

Sagan sa stal najbojovnejším cyklistom Tour de France 2016

Tiňkov zložil Saganovi poklonu, želá mu obhájenie titulu

Ani v tomto roku sa najväčšiemu favoritovi nevyhli pády a nepríjemné situácie. Pod Mont Ventoux musel po nečakanej reťazovej nehode pred koncom etapy chvíľu dokonca bežať do cieľa, pod Mont Blancom sa zasa pokĺzol na mokrej ceste v zjazde a do cieľa sa rútil na požičanom bicykli. Zaťal však zuby a s výraznou pomocou tímových kolegov prekonal všetky nástrahy. Stáli ho možno viac síl ako odrážať útoky svojich konkurentov. Tí boli tento rok na čele s Nairom Quintanom menej výrazní, ako sa očakávalo.

Obrazom: Najkrajšie momenty z 21. etapy Tour de France

Nečakaný únik so Saganom v 12. etape

Froome použil zaužívaný scenár na ceste k úspechu. V jednej z pyrenejských etáp si utvoril základný náskok, v časovke ho zvýšil a v Alpách udržal. Tento rok však pridal aj čosi navyše. Pelotónu nečakane ušiel v zjazde z pyrenejského vrcholu Peyresourde v 8. etape s cieľom v Bagnéres-de-Luchon, kde vôbec prvýkrát v kariére ovládol etapu dolu kopcom a nie do kopca.

V pamäti zostane aj jeho súboj o víťazstvo s Petrom Saganom v 11. etape v Montpellieri, kde sa obaja odhodlali k nečakanému úniku 12 km pred cieľom. Demonštráciou Froomovej sily bola aj horská časovka s cieľom v Megéve, kde suverénnym víťazstvom spravil posledný krok k celkovému triumfu.

„Nemyslím si, že táto Tour bola v nejakom ohľade pre mňa jednoduchšia ako tie predchádzajúce. Každý deň bol veľkou výzvou a bitkou o celkové poradie. V konečnom dôsledku bolo rozhodujúce, že som do najnáročnejších alpských etáp prišiel už so štvorminútovým náskokom,“ uviedol Froome aj na webe Cyclingnews.

Ostatných 10 víťazov Tour de France (2007 – 2016):
2016 Christopher Froome (V. Brit.) Team Sky
2015 Christopher Froome (V. Brit.) Team Sky
2014 Vincenzo Nibali (Tal.) Astana
2013 Christopher Froome (V. Brit.) Sky Procycling
2012 Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky Procycling
2011 Cadel Evans (Aus.) BMC Racing Team
2010 Andy Schleck (Lux.) Team Saxo Bank* (pôvodný víťaz Alberto Contador usvedčený z dopingu)
2009 Alberto Contador (Šp.) Astana
2008 Carlos Sastre (Šp.) Team CSC – Saxo Bank
2007 Alberto Contador (Šp.) Discovery Channel

Contador odstúpil, Quintana nebol v stopercentnej forme

Dôležitým faktorom jeho suverénneho triumfu bola podľa mnohých aj skorá rozlúčka Španiela Alberta Contadora. Líder Tinkoffu sa zastrájal skrížiť Froomove plány, ale počas deviatej etapy zosadol z bicykla a nastúpil do zberného auta. Následky pádov z úvodných etáp ho pripravili o množstvo síl a v Pyrenejach už nevládal držať krok s najlepšími.

„Bola to smola, že Alberto spadol už v prvej etape a nebol tento rok súčasťou boja o celkové víťazstvo. Čo sa týka Naira, zvykol byť v minulosti v lepšej fazóne ako tento rok. V sezónach 2013 a 2015 zvádzal so mnou boj do samého konca. Tento rok zrejme nebol v stopercentnej forme, ale som si istý, že sa vráti späť silnejší a hladnejší po celkovom víťazstve,“ povedal Froome o svojich veľkých konkurentoch.

Brit narodený v kenskom Nairobi musel pred koncom úspešnej Tour odpovedať aj na otázku, ako sa díva na dramatický dojazd pod Mont Ventoux, keď nárazom sprievodnej motorky prišiel o svoj bicykel a kým dostal náhradný, nahonobil časové manko, ktoré ho odsunulo na šiestu priečku celkovej klasifikácie. Rozhodcovská jury však napokon sčasti anulovala cieľový výsledok Frooma a pripísala mu len časové manko prislúchajúci momentu pred nárazom motorky.

„Nemyslím si, že rozhodcovia to urobili preto, že som bol na čele celkového poradia. Takto rozmýšľať je trochu šialené. Rozhodcovia prijali tento verdikt vzhľadom na to, že ma v pretekoch zastavil vonkajší faktor a toto rozhodnutie bolo férové. Presne na to sú tam rozhodcovia, aby posudzovali aj nečakané situácie. Každý deň a každá etapa môže pripraviť rôzne scenáre, s ktorými sa treba vyrovnať,“ vysvetlil Froome.

Poďakovanie kolegom z tímu Sky

Líder Sky sa nezabudol poďakovať aj svojím tímovým kolegom, o ktorých niektorí šéfovia konkurenčných tímov neraz povedali, že v každom inom družstve by boli lídrami pre celkovú klasifikáciu. Víťazstvo Frooma bolo aj o Sergiovi Henaovi, Mikelovi Nievem, Geraintovi Thomasovi, Mikelovi Landovi či Wouterovi Poelsovi a ich oddanosti ťahať na rovine, do ostrého kopca, či v mokrých technických zjazdoch v prospech svojho lídra.

„Cítim sa byť privilegovaný. Moji kolegovia boli stále pri mne, doslova nespustili zo mňa oči. Hoci sme nevyhrali tímovú súťaž, máme najsilnejší tím a ja som za to nesmierne vďačný,“ podotkol už trojnásobný víťaz Tour de France. K otázke budúcnosti na týchto pretekoch poznamenal: „Bol by to sen, keby som sa sem mohol ešte päťkrát či šesťkrát vrátiť. Už len ten pocit byť na štarte a bojovať o víťazstvo na Tour de France ma napĺňa spokojnosťou. Sú to fantastické, jedinečné preteky. Mám tri žlté tričká, ale ich nosenie ma zrejme nikdy neomrzí. Na budúci rok sa chcem určite vrátiť a postaviť na štart.“

Vizitka Christophera Frooma – víťaza Tour de France 2016

Štátna príslušnosť: Veľká Británia

Dátum a miesto narodenia: 20. mája 1985 v Nairobi (Keňa)

Výška/hmotnosť: 186 cm/ 69 kg

Súčasný tím: Sky (od roku 2010)

Predchádzajúce tímy: Konica Minolta (2007), Barloworld (2008 – 2009)

Najväčšie úspechy: víťaz Tour de France 2013, 2015 a 2016, víťaz siedmich etáp na Tour, víťaz jednej etapy na Vuelte a Espaňa, trojnásobný víťaz Critérium du Dauphiné (2013, 2015, 2016), dvojnásobný víťaz Okolo Romandie (2013, 2014), Okolo Ománu (2013, 2014), víťaz Critérium International (2013), Okolo Andalúzie (2015), bronzový medailista v časovke jednotlivcov na OH 2012, bronzový medailista z časovky družstiev na MS 2013, bronzový medailista z Afrických hier 2007.

Zaujímavosti: Vyrastal v Keni a JAR. S britskou licenciou na základe držania pasu a rodiska svojich predkov jazdí od roku 2008. V roku 2011 skončil na Vuelte druhý a začala sa jeho kariéra jazdca pre veľké preteky. V roku 2012 pomáhal Bradleymu Wigginsovi vyhrať Tour de France, o rok sa už tešil z výhry na Tour, ktorú zopakoval aj v rokoch 2015 a 2016. V sezóne 2014 francúzske preteky nedokončil pre zranenie a po vyliečení skončil druhý na Vuelte. Svetový cyklista roka 2013.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. júla 2016