Francúzsky akvapark zrušil plánovaný ‚deň v burkinách‘

Plánované podujatie okamžite vyvolalo kritiku predstaviteľov z celého politického spektra a združenie Smile 13 informovalo, že sa stalo terčom islamofóbnych vyhrážok. PARÍŽ 10. augusta (WebNoviny.sk) – Deň vyčlenený vo francúzskom akvaparku len ženám v kúpacom odeve, ktorý v súlade s islamom zahaľuje celé telo, bol v utorok zrušený. Akcia naplánovaná na 10. septembra totiž vyvolala hádky o slobode náboženského vyznania a právach žien, pripomenula v správe tlačová agentúra DPA.

Francúzska obec Pennes-Mirabeau pri Marseille potvrdila zrušenie akcie, len niekoľko dní po tom, čo regionálny senátor a starosta Michel Amiel vyhlásil, že bude presadzovať odvolanie podujatia, lebo môže byť narušením verejného poriadku. Organizátorom podujatia v akvaparku bolo združenie Smile 13 so sídlom v Marseille, ktoré 14. júla zverejnilo na svojej stránke na Facebooku upútavku na akciu s oznamom, že sa dohodlo so Speedwater Parkom na pevnom dátume a že prístup budú mať výlučne ženy v burkinách (plavkách pre moslimky) alebo v džilbábe (oblečení pripomínajúcom kabát).

Odporúčame:

Zámer pustiť do akvaparku len zahalené moslimky pobúril

Tieto odevy zahaľujú celé telo a hlavu. „Spoliehame sa na vás, že budete rešpektovať awru a neprídete v dvojdielnom kúpacom odeve,“ uvádzalo sa v upútavke a nasledovali aj ďalšie podrobnosti o oblečení. Awra je islamská zásada, podľa ktorej určité časti tela nesmú byť na verejnosti vidieť. Tieto časti tela sa rôznia podľa výkladu spomínanej zásady.

Plánované podujatie okamžite vyvolalo kritiku predstaviteľov z celého politického spektra a združenie Smile 13 informovalo, že sa stalo terčom islamofóbnych vyhrážok. Francúzsko je sekulárna krajina a zákonom zakazuje určité druhy oblečenia, ktoré zakrývajú tvár na verejnosti. Obec Pennes-Mirabeau uviedla, že plánovaný deň bol porušením princípu rovnoprávnosti mužov a žien, zakotveného vo francúzskej ústave.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. augusta 2016