Francúzsku tínedžerku obvinili, plánovala spáchať atentát

Dievča zadržali ešte minulý štvrtok v rámci protiteroristickej operácie v Melune v departemente Seine-et-Marne.PARÍŽ 8. augusta (WebNoviny.sk) – Mladú Francúzku, ktorú zadržali v súvislosti s jej údajným zámerom spáchať v krajine atentát, v pondelok obvinili zo spolčovania do zločineckej organizácie s teroristickým úmyslom a z „navádzania na spáchanie teroristických činov prostredníctvom elektronickej komunikácie“. Informovali tom v pondelok francúzske médiá.

Dievča zadržali ešte minulý štvrtok v rámci protiteroristickej operácie v Melune v departemente Seine-et-Marne a momentálne je vo vyšetrovacej väzbe.

Odporúčame:

Mesto Montluson odmieta pochovať vraha kňaza z Normandie

Útočníci s kalašnikovmi zastrelili v Marseille dvoch ľudí

Podľa francúzskych médií, odvolávajúcich sa zdroje blízke vyšetrovaniu, je tínedžerka „veľmi zradikalizovaná“ a bola administrátorkou skupiny v komunikačnej aplikácii Telegram, kde šírila výzvy džihádistickej skupiny Islamský štát (IS/Dáiš) na spáchanie atentátu a vyjadrila tam aj svoj zámer „pristúpiť k činu“.

Polícia sa týmto prípadom začala zaoberať práve na základe znepokojujúcej správy na sieti Telegram. Nasledovala policajná operácia zásahových jednotiek Raid v Melune, vrátane prehliadky v bydlisku dievčaťa. Policajti počas nej nenarazili na žiadnu zbraň ani výbušniny, zhabali však mobilný telefón a počítač zadržanej.

Francúzsky pravicový poslanec Georges Fenech, ktorý predsedá komisii na vyšetrovanie atentátov vo Francúzsku z roku 2015, označil tínedžerkin prípad za závažný práve v dôsledku využitia siete Telegram. Ako komunikačný nástroj ju totiž v posledných mesiacoch využili viacerí páchatelia teroristických činov v Európe.

Fenech schválil aj rozhodnutie sudcov obviniť dievča. „Neexistuje žiadny dôvod rozlišovať na základe veku, najmä ak k radikalizácii dochádza v čoraz nižšom veku,“ uviedol.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. augusta 2016