Francúzi zobudili Islanďanov zo sna, stále žijú svoj vlastný

Reprezentanti usporiadateľskej krajiny v semifinále vyzvú vo štvrtok 7. júla v Marseille úradujúcich majstrov sveta Nemcov.PARÍŽ 4. júla (WebNoviny.sk) – Futbalisti Islandu síce v nedeľu odcválali zo svojho premiérového európskeho šampionátu, ale rozhodne na peknom koni.

„Získať titul hneď na prvý pokus by bolo zrejme priveľké sústo,“ glosoval po štvrťfinálovej prehre 2:5 (0:4) s domácim Francúzskom útočník Kolbeinn Sigthórsson. Už prienikom na záverečný turnaj dosiahli Islanďania veľa a prvú prehru na ňom utrpeli až v piatom zápase (v skupine 1-2-0, v osemfinále vyradili Anglicko 2:1).

VŠETKO O ME VO FUTBALE 2016

„Chcel by som zablahoželať Francúzsku, ktoré má fantastický tím. Dosiahnuť štvrťfinále ako nováčik je pre nás absolútne úžasné. Štyri a pol roka boli pre mňa ako spanilá jazda. Fanúšikovia, ktorí sem pricestovali, ohlasy z domova, všetok ten záujem – hlboko zostanú v mojom srdci. Užil som si každú minútu, azda s výnimkou prvých štyridsiatich piatich v tomto poslednom zápase,“ poznamenal podľa oficiálneho serveru turnaja švédsky kouč Lars Lagerbäck, ktorý už v máji vyhlásil, že po šampionáte končí s trénovaním. „Prežívali sme sen… ale všetky sny sa raz skončia. Francúzsko bolo v tento večer nad naše sily,“ napísal na twitter 37-ročný veterán Eidur Gudjohnsen, ktorý v nedeľu odohral záverečné minúty na turnaji aj v reprezentácii.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo štvrťfinále ME vo futbale

Po gólovo najúrodnejšom zápase na ME 2016 sa Francúzi vari ani nemali na čo sťažovať. Minimálne po jasnom prvom polčase (4:0) nie. „Odnášame si z tohto večera mnoho pozitív. Teším sa za chlapcov, keďže si to zaslúžili, aj za fanúšikov, ktorí mesiace stáli za nami. Vyčarili sme im úsmev na tvárach, spravili ich šťastnými a natiahli si účinkovanie na šampionáte o ďalší týždeň – mám z toho radosť,“ komentoval tréner Didier Deschamps.

Vo štvrtok 7. júla v Marseille (21.00) budú súperom jeho zverencov v semifinálovom šlágri úradujúci majstri sveta Nemci. „Majú najlepší tím, o čom niet pochýb, hoci vo štvrťfinále im to Taliani trochu sťažili. Ale sme tu, sme v najlepšej štvorke a vydáme zo seba všetko proti nielen najlepšiemu tímu v Európe, ale na celom svete,“ dodal.

Ostatné výsledky štvrťfinále ME vo futbale:

Video: Nemci v dráme zdolali Talianov, sú v semifinále

Video: Wales úspešne kráča turnajom, na ME vyradil Belgicko

Video: Portugalci sú v semifinále, Poľsko vyradili až po rozstrele

Francúzi v nedeľu spotrebovali na päť gólov do islandskej siete iba osem striel do priestoru bránky, dva strelil muž zápasu Olivier Giroud. „Sme za ne veľmi radi. Island sa za nijakého stavu nevzdal. Sú veľmi odhodlaní a rád by som im pogratuloval. Majú za sebou skvelé Euro,“ konštatoval útočník Arsenalu. Na ceste do vytúženého finále musí so spoluhráčmi preskočiť poslednú prekážku. „Nemyslím si, že pre tresty a zranenia sú Nemci oslabení. Veď ide o majstrov sveta. Poznáme ich kvality, vieme, čo môžeme očakávať. Oddýchneme si a čo najlepšie sa pripravíme,“ povedal ofenzívny záložník Dimitri Payet, tiež jeden z úspešných štvrťfinálových strelcov.

Práve Francúzsko je poslednou krajinou, ktorá získala titul na ME v domácom prostredí: vďaka 9-gólovému Michelovi Platinimu sa jej to podarilo na šampionáte 1984. O štyri roky neskôr sa tešili Holanďania v Nemecku, potom Dáni vo Švédsku, Nemci v Anglicku, Francúzi v Belgicku a Holandsku, Gréci v Portugalsku a naostatok dvakrát po sebe Španieli – v Rakúsku a Švajčiarsku 2008 a Poľsku a na Ukrajine 2012.

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. júla 2016