Foto: Láva zo sopky Kilauea na Havaji preletela cez strechu lode, desiatky pasažierov sú zranení

381375_hawaii_volcano_boat_injuries_85988 37ab7639cd89438497f86c102d9e09ba 676x451.jpg

BRATISLAVA 17. júla (WebNoviny.sk) – Dvadsaťtri ľudí utrpelo zranenia po tom, čo turistickú loď zasiahla láva zo sopky Kilauea na havajskom Veľkom ostrove. Roztavená hornina preletela cez strechu plavidla, keď sa liala do oceána, informujú miestne úrady.

Pasažierka je vo vážnom stave

Jedna pasažierka je vo vážnom stave po tom, čo utrpela zlomeninu stehennej kosti, ostatní majú popáleniny a odreniny. Incident je predmetom vyšetrovania.

Turisti boli na vyhliadkovej jazde, v rámci ktorej mohli vidieť miesta, kde sa láva vlieva do oceána. Niektorí z nich však miestnym úradom povedali, že sa loď nachádzala mimo bezpečnej zóny, ktorú vyhradila pobrežná stráž.

Odporúčame:
Sopka Kilauea zničila už vyše 600 domov, Havaj posiela na potraviny a vybavenie milióny dolárov

Úrady varovali pred nebezpečenstvom, ktoré hrozí v blízkosti lávy stekajúcej do oceána. Pri kontakte roztavenej horniny s vodou vznikajú toxické plyny a vytvárajú nebezpečné oblaky, ktoré obsahujú kyselinu chlorovodíkovú a sklenené častice.

Najviac činná sopka

Kilauea, ktorá je jednou z najviac činných sopiek sveta, vybuchla v máji a odvtedy chrlí lávu. Zničila už vyše 700 domovov a vynútila si evakuáciu tisícok ľudí. Zatiaľ si však vyžiadala len jedno vážne zranenie, a to keď muža zasiahol letiaci kus lávy a zlomil mu nohu.

Odporúčame:
Láva zo sopky Kilauea zasiahla komunity v obvode Puna, guvernér Ige vydal núdzové vyhlásenie

Geologická služba Spojených štátov minulý týždeň oznámila, že prúd lávy vytvoril nový ostrovček. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: Havaj, sopka Kilauea, turistická loď, zranení
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Láva zo sopky Kilauea na Havaji preletela cez strechu lode, desiatky pasažierov sú zranení © SITA Všetky práva vyhradené.

17. júla 2018