Foto: Fico predložil ďalšie dokumenty ako dôkaz o právnickej praxi, výbor čaká zasadnutie

365057_img_5726 676x423.jpg

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) – Expremiér a šéf strany Smer-SD doručil Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady SR ďalšie dokumenty, ktoré majú dokazovať jeho 15-ročnú právnickú prax.

Informoval o tom opozičný poslanec a člen výboru Ondrej Dostál (SaS), ktorý to uviedol na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti.

Budú sa zaoberať Ficovou praxou

Dostál tiež doplnil, že k téme Ficovej právnickej praxe výbor zasadne vo štvrtok, teda 7. februára o ôsmej hodine ráno. Robert Fico totiž ako jediný spomedzi 40 kandidátov a kandidátok na post ústavných sudcov zatiaľ nedostal odporúčanie výboru o tom, že spĺňa zákonom stanovené podmienky. Fico podľa Dostála doručil výboru viacero potvrdení z právnických vysokoškolských fakúlt, ktoré majú dokazovať, že na konkrétnych školách prednášal.

Uchádzačov je v súčasnosti 39 po tom, ako sa vzdala nominácie šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská. Deviatim ústavným sudcom sa končí mandát 16. februára, pričom Národná rada SR zvolí dvojnásobný počet, z ktorého prezident vymenuje polovicu.

Rovnosť prístupu k funkciám v podaní Smeru

„Dorazili ďalšie dokumenty od Fica, výbor môže byť obratom zvolaný. Rovnosť prístupu k verejným funkciám v podaní Smer-SD,“ uviedol na sociálnej sieti Dostál. Mimoriadne vystúpi vo štvrtok v parlamente aj prezident Andrej Kiska, ktorý o to požiadal v súvislosti s voľbou nových ústavných sudcov. Rokovanie v pléne Národnej rady SR o kandidátoch na ústavných sudcov odštartuje vo štvrtok po pravidelnej Hodine otázok, po 15 hodine.

Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu.

Viac k témam: kandidáti na sudcov Ústavného súdu, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Fico predložil ďalšie dokumenty ako dôkaz o právnickej praxi, výbor čaká zasadnutie © SITA Všetky práva vyhradené.

6. februára 2019