Foto: Duda si nenechal hodinky od Kaloua, vymenil ich za defibrilátor pre hasičov zo Sniny

401331_snina 3 676x507.jpg

SNINA 31. januára (WebNoviny.sk) – Sninskí hasiči dostali do užívania nový defibrilátor. Ide o desiaty takýto prístroj, ktorý používajú hasiči v Prešovskom kraji. Tento im prostredníctvom mesta Snina venoval slovenský futbalový reprezentant a sninský rodák Ondrej Duda.

Peniaze z predaja hodiniek

Dvadsaťštyriročný futbalista nemeckej Herthy Berlín a rodák zo Sniny vyhral predsezónnu stávku so spoluhráčom Salomonom Kalouom o počte strelených gólov v tomto ročníku I. nemeckej bundesligy.

Krídelník z Pobrežia Slonoviny ešte v príprave „pošteklil“ Dudu tým, že ak v ligovom ročníku strelí aspoň osem gólov, kúpi mu značkové hodinky.

Kalou svoje slovo dodržal, ale mladý slovenský reprezentant, ktorý má aktuálne na konte deväť presných zásahov v tejto sezóne najvyššej nemeckej súťaže, sa rozhodol neponechať si ich a prispieť radšej na dobročinné účely. Z peňazí zakúpil spomenutý defibrilátor, ktorý je už v rukách hasičov zo Sniny.

Defibrilátor im chýbal

Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Ján Goliáš, v Snine doteraz tento život zachraňujúci prístroj nemali.

Málokedy sa vída to, že niekto si takto spomenie na svojich rodákov a pomôže im týmto spôsobom. Vieme, že v meste Snina sú na niektorých miestach defibrilátory umiestnené, ale naši hasiči ním doteraz nedisponovali,“ povedal pre agentúru SITA Goliáš.

Ako dodal, v kraji je 23 hasičských staníc, ktoré majú byť postupne týmito prístrojmi vybavené. „Plánuje sa dovybavenie všetkých staníc Hasičského a záchranného zboru, to sa však uskutoční z úrovne ministerstva vnútra na celom Slovensku,“ dodal krajský riaditeľ hasičov s tým, že príslušníci prístroj využívajú napríklad pri nehodách, ale aj iných udalostiach.

Defibrilátor je neoceniteľnou pomocou pri nami poskytovanej predlekárskej prvej pomoci pri záchrane životov našich spoluobčanov,“ uviedol Goliáš.

Zachráni aj deti

Plnoautomatický defibrilátor je intuitívny prístroj, ktorý dokáže vyhodnotiť deväťtisíc diagnóz srdca a potrebu podania defibrilačného výboja. Darovaný prístroj bude obsahovať aj detské elektródy určené pre malých pacientov v ohrození života.

„Ak tento prístroj zachráni aspoň jeden ľudský život, budem veľmi rád. Na druhej strane dúfam, že takých situácií, keď ho budú musieť hasiči použiť, bude málo,“ uviedol Duda.

Defibrilátor vo štvrtok slávnostne odovzdal do rúk primátorky Daniely Galandovej otec hráča Ondrej Duda starší, keďže povinnosti v klube hráčovi neumožnili vycestovať domov.

Som rada, že Ondrej myslí okrem športu aj na takéto prospešné aktivity. Chcem sa veľmi poďakovať za tento dar v mene všetkých Sninčanov a obyvateľov okolitých obcí. Vážime si, že nezabúda na svoje rodné mesto,“ povedala primátorka Galandová.

Viac k témam: defibrilátor, futbalista, hasiči, I. bundesliga
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Duda si nenechal hodinky od Kaloua, vymenil ich za defibrilátor pre hasičov zo Sniny © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2019