Fico uprednostnil záujmy bohatých krajín na úkor Slovenska, čo je zradou nášho štátu, tvrdí Sulík

350286_dsc9492 640x420.jpg

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) – Premiér Robert Fico podľa predsedu strany Sloboda a Solidarirta (SaS) v stredu na rokovaní s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom uprednostnil záujmy bohatých krajín na úkor Slovenska, čo je zradou nášho štátu. Ako Sulík povedal na tlačovej besede, Fico dopredu v submisívnej pozícii súhlasil, aby Slovensko prišlo o podstatné konkurenčné výhody.

Protekcionizmus hrubého zrna

Ak sa vzdáme všetkých nástrojov, ktoré môžu na Slovensku zvyšovať blahobyt rýchlejšie ako v západných krajinách, napríklad výhodného daňového systému, akými nástrojmi chceme dobiehať životnú úroveň západných krajín? Fico už vopred oznámil, že sa toho vzdáme,“ vyhlásil Sulík, podľa ktorého boj proti sociálnemu a daňovému dumpingu nie je nič iné ako bič bohatých na chudobných. „Je to protekcionizmus hrubého zrna. Je to rozhodnutie, ktoré je v rozpore so slobodou pohybu,“ dodal.

Odporúčame:
Sulíkova SaS chce v parlamente odvolávať Richtera a Kaliňáka

Podľa premiéra Roberta Fica sa na spoločnom rokovaní hovorilo o jadre Európskej únie. „Do konca roka musia byť jasné kontúry toho, čo to má byť,“ povedal. Žiada, aby pri formovaní toho, čo má byť jadro Európy, boli všetci členovia únie. Členstvo v EÚ podľa Fica Slovensku pomohlo. Ak sa podľa neho bude budovať jadro EÚ, Slovensko chce byť pri tom. „Toto je pre Slovensko strategický cieľ,“ zdôraznil.

Blízko k dohode

Tí, čo chcú v Európe napredovať rýchlejšie, by podľa Fica mali dostať takú možnosť. Je si pritom vedomý toho, že účasť Slovenska v jadre EÚ bude aj niečo stáť. „Budeme sa musieť viac priblížiť v sociálnej a obrannej politike,“ tvrdí.

Odporúčame:
Sulík reaguje na Ficovo video, vyzýva ho na verejnú diskusiu

Predmetom spoločného rokovania bola aj revízia smernice o vysielaní pracovníkov do zahraničia. „Sme veľmi blízko k dohode,“ skonštatoval Fico. Považuje za realistické, že by Rada ministrov EÚ smernicu schválila v októbri tohto roka. Prezident Francúzska Emmanuel Macron pri smernici o vysielaní požaduje skrátenie času vysielania pracovníkov do zahraničia, predchádzanie zneužívaniu tzv. schránkovými firmami a presadenie férového odmeňovania. Podľa Macrona by sa tiež mali posilniť kontroly v tejto oblasti na bilaterálnej báze.

Nájdenie kompromisu

Rakúsky kancelár Christian Kern uviedol, že pri rokovaní o smernici o vysielaní ide o štyri témy. Prvou je, aby obdobie vyslania pracovníka do zahraničia bolo kratšie ako navrhovaných 24 mesiacov, aby platilo pravidlo rovnakej mzdy na rovnakom mieste za rovnakú prácu, aby sa zohľadnili špecifiká v oblasti dopravy a aby sa zabránilo obchádzaniu predpisov. Český premiér Bohuslav Sobotka poukázal na to, že pri urýchlení konvergencie by sa mali využiť aj štrukturálne fondy EÚ. „Dosiahli sme určitý pokrok s cieľom nájsť kompromis,“ povedal Sobotka k revízii smernice o vysielaní pracovníkov.

Odporúčame:
Do konca roka bude známy plán tvorby jadra EÚ. Ide o strategický cieľ Slovenska, vyhlásil Fico

Smernicu o vysielaní pracovníkov do zahraničia, ktorej revíziu predstavila Európska komisia ešte 8. marca 2016, by mala príslušná Rada ministrov EÚ schváliť v októbri. Smernicu o vysielaní pracovníkov žiadajú Francúzsko či Nemecko. Ich argumentom je, že inštitút vyslaného pracovníka narúša ich sociálny systém a tlačí na znižovanie miezd. Vyslaní zamestnanci sú tí, ktorých napríklad slovenská firma pošle do inej členskej krajiny, ale stále na nich platí slovenský Zákonník práce. Smernica zavádza zásadu, podľa ktorej sa má uplatňovať rovnaký spôsob odmeňovania za rovnakú prácu.

Viac k témam: Christian Kern, Richard Sulík, Robert Fico, SaS Sloboda a Solidarita, Smernica o vysielaných pracovníkoch
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico uprednostnil záujmy bohatých krajín na úkor Slovenska, čo je zradou nášho štátu, tvrdí Sulík © SITA Všetky práva vyhradené.

24. augusta 2017