Fico: Stratégia Európskej únie k migračnej kríze nefunguje

Premiér Robert Fico si myslí, že je veľmi zlé, ak sa až teraz hovorí o hot-spotoch a ochrane schengenu.BRUSEL 18. decembra (WebNoviny.sk) – Na Európskej rade podľa slovenského premiéra Roberta Fica pri otázkach migrácie nevládla pozitívna nálada. „Tu je jednoducho akási zhoda, taká veľmi smutná zhoda, na základe ktorej konštatujeme, že stratégia ako sa postaviť k bezprecedentnej kríze, nefunguje. Je veľmi zlé, ak len teraz hovoríme o ochrane hraníc, hot-spotoch, ak sa nechce uznať, že myšlienka kvót bola fiaskom,“ uviedol v piatok Fico po skončení dvojdňového summitu v Bruseli, ktorý bol posledným tohto roku.

Fico na tlačovej konferencii upozornil, že zatiaľ Európskej únii veľmi pomáha počasie, pokiaľ ide o prílev migrantov do EÚ. Tých, ako dodal, prichádza denne cez grécko-tureckú hranicu približne štyritisíc. „Nie je nejaká pozitívna nálada, dnes nám pomáha len a len počasie, čo bude na jar, sa nedá odhadnúť,“ povedal premiér s tým, že migračná kríza nie je vyriešená a bez Turecka ani nebude.

„Treba presne povedať, na čo presne tri miliardy eur z Únie pre Turecko pôjdu. Platí, že Turecko je kľúčový hráč a pokiaľ nepomôže Únii so zadržiavaním migrantov, tak nezvládneme migračnú krízu, ktorá bude na jar pokračovať,“ skonštatoval premiér. Ako dodal, Slovensko podporuje myšlienku Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže. K tejto myšlienke by sa mali vyjadriť hlavy vlád a štátov počas holandského predsedníctva v Rade EÚ, teda v prvom polroku 2016.

Podľa premiéra na summite ani nikto nehovoril o trvalých kvótach. Nikto neprišiel s novým návrhom, len tak platonicky sa opakuje, že treba dokončiť to, čo schválili, dodal Fico s tým, že keďže sa na základe povinných kvót prerozdelilo 184 ľudí, kvóty možno označiť za fiasko.

Lídri EÚ na summite hovorili aj o situácii v Sýrii a Líbyi. „V záveroch sme prijali, že mier nie je možný bez zmeny režimu v Sýrii,“ oznámil Fico. Ako zdôraznil, názory na to, či musí prezident Baššár al-Assad odísť, sa líšia. Slovensku však záleží na pokoji v tejto krajine.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. decembra 2015