Fico nepatrí medzi 18 kandidátov na ústavných sudcov, za ktorých bude Sárközy hlasovať

401730_iren_fico.jpg

BRATISLAVA 4. februára (WebNoviny.sk) – Predseda Smeru-SD Robert Fico podľa poslankyne NR SR za Most-Híd Irén Sárközy nepatrí medzi 18 kandidátov na ústavných sudcov , za ktorých bude hlasovať v pléne NR SR. Ako uviedla Sárközy v pondelok na tlačovej besede, v pléne bude posudzovať odborné i morálne predpoklady kandidátov.

Ako nová členka ústavnoprávneho výboru však na rokovaní výboru bude posudzovať len to, či kandidát, o ktorom ešte nie je rozhodnuté (Fico – pozn. SITA), spĺňa formálne podmienky na kandidatúru.

Bugár zrejme nebude dávať pokyny

Zároveň upozornila, že plénum bude vyberať zo všetkých 40 kandidátov aj napriek tomu, že ústavnoprávny výbor neprijme k niektorému kandidátovi žiadne stanovisko, alebo ho dá záporné.

V poslaneckom klube Most-Híd podľa Sárközy nie sú zatiaľ dohodnutí na rovnakých kandidátoch, ktorých budú v pléne voliť. „Ešte je to otvorená otázka,“ povedala. Sárközy si nemyslí, že predseda strany Béla Bugár bude dávať poslancom pokyn, ako majú hlasovať. „Každý máme svedomie,“ uviedla.

Sárközy v ústavnoprávnom výbore nahradila Petra Kresáka, ktorý sa vzdal členstva, pretože je sám kandidátom na ústavného sudcu. „Členkou výboru som sa stala, lebo poslanecký klub potreboval riešiť situáciu. V klube sme dvaja právnici. Zobrala som to na seba, aj keď som sa cítila dobre vo finančnom výbore,“ uviedla.

Kandidátov vyberie aj prezident

Podľa nej poslanci NR SR by mali rozhodovať o všetkých 40 kandidátoch na sudcov. „Až následne dajú šancu prezidentovi, ktorý dostane vybraných kandidátov. Prezident bude mať možnosť vybrať kandidátov, ktorí sa najviac pozdávajú jemu odborne i profesijne. Prispievam k tomu, aby sa tak stalo,“ povedala.

Podľa poslankyne ako členka ústavnoprávneho výboru má možnosť a povinnosť skúmať kandidáta po stránke formálnej, teda či spĺňa zákonné podmienky.

„Následne poslanci NR SR ho budú hodnotiť a to bude priestor, aby sme sa presunuli z formálnej časti k osobnostnému profilu,“ konštatovala. „Moja úloha v pléne sa posúva z formálneho posudzovania, aby som sa rozhodla, ktorí kandidáti spĺňajú morálny a odborný profil. Mňa oslovilo iných 18 kandidátov ako tento kandidát,“ uviedla v súvislosti s Ficom. Nepovedala však, či Fico podľa nej formálne podmienky splnil.

Problém s Ficovou právnickou praxou

Sárközy sa domnieva, že ak parlament nezvolí hneď na prvýkrát 18 kandidátov, voľba sa bude opakovať. „Máme záujem o zvolení 18 kandidátov, aby si prezident mohol vybrať z 18 kandidátov,“ dodala.

Poslanci Národnej rady SR sa začnú zaoberať uchádzačmi o post ústavných sudcov v stredu 6. feburára o 14:00. Ústavnoprávny výbor musí ešte predtým vyriešiť situáciu s potrebnou 15-ročnou právnickou praxou expremiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Zvyšných 39 kandidátov splnilo zákonom stanovené podmienky. Parlament má na zvolenie 18 kandidátov rovných desať dní, aby Ústavný súd SR nezostal nefunkčný. Už 16. februára totiž uplynie mandát až deviatim sudcom. Zo zvoleného počtu 18 uchádzačov následne prezident vymenuje deväť.

Viac k témam: Most-Híd, Ústavný súd Slovenskej republiky, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico nepatrí medzi 18 kandidátov na ústavných sudcov, za ktorých bude Sárközy hlasovať © SITA Všetky práva vyhradené.

4. februára 2019