Exprezident Obama uviedol, že žijeme v zvláštnych a neistých časoch a skritizoval politiku strachu

381462_barack obama 676x461.jpg

JOHANNESBURG 17. júla (WebNoviny.sk) – Bývalý americký prezident Barack Obama v utorok povedal, že politici presadzujúci „politiku strachu a hnevu“ sú na vzostupe „rýchlosťou, ktorá bola pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľná.“

Kritika politiky mocnárov

Vyjadril sa tak v prejave pri príležitosti stého výročia narodenia bojovníka proti apartheidu a niekdajšieho juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu.

Odporúčame:
Trump na stretnutí s Putinom zlyhal, hodnotia médiá summit v Helsinkách

Obama zhromaždenému davu v juhoafrickom Johannesburgu povedal, že „tí, čo sú pri moci, sa snažia podkopať každú inštitúciu, ktorá dáva demokracii zmysel“. Skritizoval tiež „politiku mocnárov“, korupciu a nenávisť a dodal: „Nie som panikár, jednoducho hovorím fakty. Pozrite sa okolo seba“.

Ani raz nespomenul Trumpa

Podľa jeho slov dnes žijeme v „zvláštnych a neistých“ časoch, preto potrebujeme viac medzinárodnej spolupráce, nie menej. Obama počas svojho prejavu ani raz menovite nespomenul svojho nástupcu Donalda Trumpa.

Prejav bol jedným z Obamových najvýznamnejších, odkedy opustil Biely dom. Cieľom bolo pritiahnuť pozornosť k hodnotám, ktoré sú dnes ohrozené a zmobilizovať ľudí v Afrike aj inde, aby sa zasadzovali za toleranciu a spravodlivosť a vzali si tak príklad z Mandelu, ktorý počas svojho života bojoval za demokraciu a rovnoprávnosť.

Obama Mandelu označil za „giganta histórie“, ktorý dokonca aj zo svojej väzenskej cely inšpiroval mnohých ľudí vrátane neho samého.

Viac k témam: Barack Obama, Nelson Mandela
Zdroj: Webnoviny.sk – Exprezident Obama uviedol, že žijeme v zvláštnych a neistých časoch a skritizoval politiku strachu © SITA Všetky práva vyhradené.

17. júla 2018