Expremiér Olmert nastupuje do väzenia, korupciu opäť poprel

Ehud Olmert je prvým izraelským expremiérom, ktorý pôjde do väzenia.JERUZALEM 15. februára (WebNoviny.sk) – Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert niekoľko hodín pred svojím nástupom do väzenia opätovne poprel, že prijal úplatky. Olmert je prvým izraelským expremiérom, ktorý pôjde do väzenia. Od roku 2011 si väzenský trest odpykáva i bývalý izraelský prezident Moše Kacav odsúdený za znásilnenie, s ktorým Olmert istý čas zdieľal funkčné obdobie, pripomenula agentúra AP.

Olmert bol odsúdený na 19 mesiacov väzenia a na jeden mesiac verejnoprospešných prác za korupciu a marenie spravodlivosti. Na svedkyňu totiž vyvíjal nátlak v snahe donútiť ju, aby na súdnych pojednávaniach nevypovedala v jeho neprospech. V

pondelok zverejnenom videozázname znovu „otvorene odmietol“ všetky obvinenia z prijatia úplatkov.
Kvôli dvom obvineniam z korupcie Olmert v roku 2009 opustil post predsedu vlády, ktorý zastával tri roky. Jeho odstúpenie uvoľnilo miesto pravicovej vláde Benjamina Netanjahua, ktorá však nepokračovala v Olmertovej mierovej politike s Palestínčanmi.

V marci 2014 bol Olmert odsúdený na šesť rokov väzenia za úplatky, ktoré prijal ešte ako starosta Jeruzalema. Išlo o kontroverzný stavebný projekt Holyland. Olmert prijal od developera úplatok 500 000 šekelov (vyše 117 000 eur), ktoré údajne použil na splatenie dlhov svojho brata aj na vyrovnanie pôžičiek na predvolebnú kampaň. Vlani v decembri mu najvyšší súd tento trest znížil na 18 mesiacov.

Sedemdesiatročný Olmert privítal zníženie trestu s úľavou. Uviedol, že obvinenie viselo nad ním a jeho rodinou ako „temný mrak“. Znova však zopakoval, že je nevinný, ale vyhlásil, že rozhodnutie súdu bude rešpektovať.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. februára 2016