Exministerka Žitňanská sa obáva, či bude v ďalšej voľbe kandidátov na ústavný súd z koho vyberať

367720_img_2974 676x451.jpg

BRATISLAVA 15. februára (WebNoviny.sk) – Uchádzači o post ústavného sudcu ukázali vo verejnom vypočutí o sebe viac, než sme doteraz o akýchkoľvek kandidátoch na takéto funkcie vedeli.

Poslanci zatiaľ nikoho nezvolili

Nebolo to zbytočné, dohody opozičných poslaneckých klubov totiž vo veľkej miere reflektovali verejné vypočutie aj diskusiu o kandidátoch. Uviedla to exministerka spravodlivosti a nezaradená poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská.

Ako ďalej uviedla na svojom facebookovom profile, obáva sa toho, či bude z koho v ďalšej voľbe vyberať. Reagovala tak na to, že Národná rada SR vo štvrtok ani v opakovanej voľbe nezvolila ani jedného kandidáta na post ústavného sudcu.

Proces voľby sa začne odznovu

Celý proces voľby sa tak začne odznovu. „Čo v danej chvíli považujem za najdôležitejšie, a čoho sa aj najviac obávam, je, aby sme mali z koho vyberať aj v ďalšej voľbe, nech už dnešný pohľad na parlament vyzerá akokoľvek,“ uviedla exministerka.

„Dohody, žiaľ najmä len opozičných poslaneckých klubov, ktoré sa pretavili do podpory kandidátov s relatívne vysokým počtom hlasov, totiž vo veľkej miere reflektovali verejné vypočutie aj verejnú diskusiu o kandidátoch. A to popri zlej správe, že parlament nedokázal splniť svoju povinnosť navrhnúť prezidentovi kandidátov na sudcov ústavného súdu, je malá pozitívna správa. Rovnako ako správa, že spoliehať sa pri kandidatúre len na dohody alebo vzťahy s politickými stranami v podmienkach verejného vypočutia a verejného hlasovania pre úspech nestačí,“ dodala Žitňanská.

Viac k témam: Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Exministerka Žitňanská sa obáva, či bude v ďalšej voľbe kandidátov na ústavný súd z koho vyberať © SITA Všetky práva vyhradené.

15. februára 2019