Európsky parlament uznal Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuely

401306_venezuela 1 676x425.jpg

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Európsky parlament (EP) vo štvrtok uznal Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuely.

Zároveň vyzval vysokú predstaviteľku Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicu Mogherini a členské štáty Európskej únie (EÚ) o jednotné uznanie Guiadóa v tejto funkcii až do vyhlásenia nových slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb, ktoré by v krajine obnovili demokraciu.

EÚ a jej členské štáty by následne mali uznať aj nových zástupcov tejto juhoamerickej krajiny, ktorých vymenujú tamojšie legitímne orgány.

Odsúdenie násilia

Parlament vo štvrtok prijal nelegislatívne uznesenie, v ktorom opätovne vyjadril plnú podporu venezuelskému Národnému zhromaždeniu.

To je podľa poslancov jediným legitímnym demokratickým orgánom Venezuely a jeho právomoci, výsady i bezpečnosť venezuelských zákonodarcov je nutné obnoviť a rešpektovať. V uznesení EP zároveň odsudzuje tvrdé represie a násilie, ktoré viedlo k zraneniam a stratám na životoch.

Poslanci vyzvali de facto venezuelské orgány, aby zastavili porušovanie ľudských práv vo všetkých formách, vyvodili zodpovednosť voči osobám, ktoré za nimi stoja a zabezpečili riadne dodržiavanie všetkých základných ľudských práv a slobôd. Uznesenie plénum schválilo v pomere 439 hlasov za a 104 proti. Hlasovania sa zdržalo 88 poslancov.

Dohoda o slobodných voľbách

Parlament tiež vyjadril plnú podporu výzve generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov na nezávislé a úplné vyšetrenie prípadov násilných úmrtí vo Venezuele.

Poslanci tiež odsúdili zadržiavanie novinárov píšucich o udalostiach v krajine, medzi ktorými sú i občania EÚ, a vyzvali na ich okamžité prepustenie.

Poslanci vyzvali šéfku diplomacie EÚ, aby s krajinami v regióne a ďalšími kľúčovými aktérmi vytvorila kontaktnú skupinu, ktorá by mohla sprostredkovať dohodu o usporiadaní slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb na základe dohodnutého kalendára.

Súčasťou dohody by malo byť aj zaručenie rovnakých podmienok pre všetkých aktérov a zaistenie transparentnosti a účasti medzinárodných pozorovateľov.

Dočasný prezident Guaidó

Juan Guaidó, predseda opozíciou kontrolovaného venezuelského Národného zhromaždenia, sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny. V tejto funkcii ho uznalo viacero krajín vrátane Argentíny, Brazílie, Čile, Kanady, Kolumbie či Spojených štátov.

V sobotu vyjadrila plnú podporu Národnému zhromaždeniu aj Mogherini, ktorá vyzvala na urýchlené usporiadanie slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb, ktoré by boli v súlade s medzinárodnými demokratickými štandardmi a venezuelským ústavným poriadkom.

Zároveň varovala, že keď Venezuela v najbližších dňoch neohlási zámer usporiadať nové voľby s nevyhnutnými garanciami, EÚ pristúpi k ďalším opatreniam, a to aj v prípade uznania vedúcich venezuelských predstaviteľov.

Informácie agentúre SITA poskytla tlačová atašé Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.

Viac k témam: Európska únia, Európsky parlament, venezuelský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Európsky parlament uznal Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuely © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2019