Európska únia chce predísť nadmernému dovozu ocele z USA, prijala predbežné opatrenia

372149_thinkstockphotos 889174052 676x451.jpg

BRUSEL 18. júla (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) prijala predbežné opatrenie, aby predišla tomu, že oceľ určená pôvodne pre trh USA zaplaví európsky trh v dôsledku ciel zavedených americkou vládou.

Komisia v stredu informovala, že s účinnosťou od 19. júla v prípade 23 kategórií oceľových produktov bude uplatňovať 25-percentné clo, ak ich dovoz do EÚ prekročí priemerný objem importu za posledné tri roky.

Nórsko a Island medzi výnimkami

Toto opatrenie sa uplatní voči všetkým krajinám s výnimkou niektorých rozvojových štátov, ktorých export do EÚ je malý. Výnimku dostali aj Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Predbežné opatrenie môže zostať v platnosti maximálne 200 dní.

Odporúčame:
USA podali sťažnosť voči Číne, EÚ, Kanade, Mexiku a Turecku, odvetné opatrenia porušujú pravidlá WTO

EK uviedla, že všetky zainteresované strany teraz majú možnosť komentovať doterajšie prešetrovanie dovozu ocele. Komisia dodala, že tieto názory zohľadní, aby prijala konečný záver, a to najneskôr začiatkom budúceho roka.

Vážne poškodenie oceliarov EÚ

„Americké clá na oceľové produkty spôsobujú presmerovanie obchodu, čo by mohlo viesť k vážnemu poškodeniu oceliarov v EÚ a zamestnancov v tomto odvetví. Nezostala nám iná možnosť, iba prijať predbežné ochranné opatrenia,“ uviedla eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.

Odporúčame:
Čína bojuje proti ďalším clám USA, podala sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu

Tieto opatrenia však podľa jej slov zaručujú to, že trh EÚ zostáva otvorený a zachovajú sa tradičné obchodné toky. Eurokomisárka vyjadrila presvedčenie, že sa takto uplatňuje správna rovnováha medzi záujmami európskych výrobcov ocele a odvetviami, ktoré ju používajú, ako je automobilový a stavebný sektor.

Viac k témam: clá USA, Európska únia, oceľ
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia chce predísť nadmernému dovozu ocele z USA, prijala predbežné opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júla 2018