Európska komisia by mala pozastaviť Dankov osobitný odvod, tvrdí Zväz obchodu Slovenska

403745_jak_3741 676x451.jpg

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Európska komisia by mala pozastaviť účinnosť zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, ktorý presadila SNS.

Pozastavenie účinnosti zákona

“Podľa informácií, ktoré ja mám, do konca marca by Európska komisia mala vydať predbežné opatrenie na pozastavenie účinnosti tohoto zákona,” povedal viceprezident Zväzu obchodu SR (ZO SR) Pavol Konštiak na štvrtkovom stretnutí s novinármi.

Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov z dielne SNS platí od začiatku roka 2019. Zákon platí aj napriek tomu, že ho prezident Andrej Kiska nepodpísal.

Výhrady má aj opozícia

Osobitný odvod na základe schváleného zákona platia obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu.

Výhrady voči zákonu má aj opozícia. Návrh na preskúmanie ústavnosti zákona, ktorým sa zaviedol osobitný odvod pre obchodné reťazce, podala v januári skupina opozičných poslancov z SaS, OĽaNO a Sme rodina.

Strana SaS je presvedčená, že vládna koalícia napriek mnohým upozorneniam presadila do oblasti predaja potravín diskriminačné a nejednoznačné pravidlá, ktoré narušujú hospodársku súťaž medzi podnikateľskými subjektmi a ochranu vlastníckych práv.

Viac k témam: Európska komisia (EK), SNS Slovenská národná strana, Zväz obchodu SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska komisia by mala pozastaviť Dankov osobitný odvod, tvrdí Zväz obchodu Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

21. februára 2019