Európania vidia svoje ekonomiky negatívne, sú však i výnimky

Najhoršie spomedzi opýtaných svoju ekonomiku vidia Gréci. Iba dve percentá obyvateľov krajiny si myslí, že ich hospodárstvo je dobré, pritom sa grécka ekonomika za posledné roky zmenšila o viac ako 20 percent.WASHINGTON 14. augusta (WebNoviny.sk) – Američania, Japonci a Európania hodnotia svoje ekonomiky negatívne. Číňania, Indovia a Austrálčania naopak vnímajú svoje ekonomiky pozitívne. Vyplýva to z prieskumu organizácie Pew Research Center na vzorke vyše 20-tisíc respondentov v 16 krajinách, ktorého výsledky zverejnila v utorok.

Iba 44 percent Američanov hodnotilo ekonomiku USA ako „dobrú“, hoci je to zlepšenie v porovnaní s rokom 2011, kedy ju pozitívne hodnotilo iba 18 percent Američanov.

Najhoršie svoju ekonomiku hodnotia Gréci. Iba dve percentá obyvateľov krajiny si myslia, že ich hospodárstvo je dobré. Grécka ekonomika sa však od roku 2007 zmenšila o 26 percent a miera nezamestnanosti je na úrovni 23,5 percenta.

Výnimkou v Európe sú Nemci, Švédi a Holanďania, ktorí svoje ekonomiky hodnotia pozitívne. Až 87 percent Číňanov považuje ekonomiku svojej krajiny za dobrú, hoci tempo hospodárskeho rastu v Číne sa spomaľuje už päť rokov. Pozitívne svoje ekonomiky vníma väčšina Indov, a to 80 percent, aj Austrálčanov, 57 percent.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. augusta 2016