Eurofondy by mali byť transparentnejšie, Pellegrini predstaví akčný plán

349722_peter pellegrini 640x420.jpg

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) – Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu predstaví na jeseň Akčný plán zvýšenia transparentnosti a efektívnosti implementácie štrukturálnych fondov.

Úrad o tom informuje na svojej internetovej stránke www.vicepremier.gov.sk s tým, že v súčasnosti už existuje pracovná verzia dokumentu a experti pracujú na jej finalizácii.

Odporúčame:
Plavčan ma nepresvedčil, reaguje prezident Kiska na eurofondovú kauzu

Rad systémových opatrení

Experti pripravujú v dokumente viacero opatrení. Súčasťou akčného plánu bude napríklad návrh na priame zapojenie verejnosti pri zavádzaní príkladov dobrej praxe do systému či zverejňovanie hodnotiacich hárkov hodnotiteľov. Jedným z navrhovaných opatrení je napríklad aj zlepšenie kontrolných procesov prostredníctvom elektronického systému ARACHNE.

Akčný plán bude obsahovať rad systémových opatrení v oblastiach transparentnosti, otvorenosti, ako aj zjednodušovania implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktoré vychádzajú zo skúseností s aplikáciou legislatívy pre obdobie 2014 až 2020, ako aj z už prijatých opatrení spracovaných úradom podpredsedu vlády. Zároveň využívame príklady dobrej praxe zo zahraničia, ale aj poučenia z negatív, ktoré majú eliminovať tieto riziká do budúcna a zlepšiť verejnú mienku o nakladaní a využití európskych štrukturálnych a investičných fondov a zvýrazniť európsku pridanú hodnotu,“ uvádza Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu s tým, že opatrenia sa budú týkať najmä zlepšenia spolupráce s prijímateľmi a verejnosťou vrátane mimovládnych organizácií, ako aj zlepšenia kontrolných procesov.

Náhodné prideľovanie hodnotiteľov

Veľa si sľubujeme od elektronického náhodného prideľovania hodnotiteľov, ako aj od povinnosti zverejňovať nielen samotných hodnotiteľov, ale aj hodnotiace hárky s konkrétnymi posudkami,“ uviedol pre agentúru SITA podpredseda vlády Peter Pellegrini.

Pellegrini sa pre agentúru SITA zároveň vyjadril aj k situácii s výzvou na podporu dlhodobého strategického výskumu, o ktorej minister školstva Peter Plavčan 14. augusta uviedol, že ju ministerstvo školstva zruší. Pellegrini uviedol, že ešte predtým, ako novú výzvu z Operačného programu Výskum a Inovácie schváli Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, bude musieť prejsť stálou komisiou Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie, čo v minulosti nebolo.

Viac k témam: eurofondy, Peter Pellegrini, Úrad pre investície a informatizáciu SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Eurofondy by mali byť transparentnejšie, Pellegrini predstaví akčný plán © SITA Všetky práva vyhradené.

18. augusta 2017