Erdogan skritizoval USA za odďaľovanie zriadenia bezpečnostnej zóny v Sýrii

401913_turecko 676x473.jpg

ANKARA 5. februára (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan skritizoval Spojené štáty americké za odďaľovanie zriadenia bezpečnostnej zóny v Sýrii, o ktorej minulý mesiac diskutoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Ankara požadovala, aby sa z oblasti východne od rieky Eufrat, kde by mala zóna vzniknúť, stiahli sýrske kurdské milície a požadovala aj logistickú a finančnú pomoc od Washingtonu.

V utorok sa však turecký prezident vyjadril, že ak USA nedodržia svoj sľub a „nevyčistia región od teroristov“ a neprispejú k vytvoreniu bezpečnostnej zóny pod tureckou kontrolou, tak sa Ankara postará sama „o svoje záležitosti„.

Erdogan zároveň varoval, že trpezlivosť Turecka sa v súvislosti s odďaľovaním odchodu kurdských bojovníkov zo sýrskeho mesta Mandbiž zmenšuje. Ankara považuje sýrske kurdské milície za teroristov a súčasť kurdského povstania na území Turecka.

Viac k témam: Kurdi, Spojené štáty americké, Sýria
Zdroj: Webnoviny.sk – Erdogan skritizoval USA za odďaľovanie zriadenia bezpečnostnej zóny v Sýrii © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2019