EPH kupuje podiel Enelu v Slovenských elektrárňach

Za 66-percentný podiel v SE zaplatí EPH 750 mil. eur.

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Enel a Energetický průmyslový holding (EPH) sa dohodli na predaji podielu v Slovenských elektrárňach. Dcérska spoločnosť Energetického a průmyslového holdingu EP Slovakia v piatok podpísala zmluvu s firmou Enel Produzione SpA o predaji 66-percentného podielu Enelu v Slovenských elektrárňach (SE). Informoval o tom hovorca EPH Daniel Častvaj.

Podiel Enelu prejde podľa Častvaja na novovzniknutú spoločnosť HoldCo, v ktorej môže EP Slovakia získať 100 percent. V prvej fáze predá Enel 50-percentný podiel na základnom kapitáli HoldCo spoločnosti EP Slovakia za 375 mil. eur, z čoho 150 mil. eur bude zaplatené pri vyrovnaní prvej fázy, zvyšných 225 mil. eur zaplatí EPH pri vyrovnávaní druhej fázy. „Finálna suma môže byť iná, pretože sa pre jej určenie ešte použije mechanizmus úprav,“ vysvetlil Častvaj.

Druhou fázou je uplatnenie predajnej alebo nákupnej opcie zo strany Enelu, resp. EP Slovakia. Opcie sa môžu uplatniť do 12 mesiacov po tom, čo elektráreň Mochovce dostane povolenie na skúšobnú prevádzku reaktorov tretieho a štvrtého bloku, ktoré sú v súčasnosti vo výstavbe. Po uplatnení ktorejkoľvek opcie prevedie Enel zvyšných 50 % na základnom imaní HoldCo na EP Slovakia za ďalších 375 mil. eur. Táto suma bude splatná v okamihu vyrovnania predaja (closing) a tiež bude závisieť od mechanizmu úprav. „Záverečné vyrovnanie a uzavretie druhej fázy je podmienené získaním záverečného povolenia na komerčnú prevádzku tretieho a štvrtého bloku elektrárne Mochovce,“ dodal Častvaj.

Ako uviedol Enel, akákoľvek úprava bude vypočítaná nezávislými expertmi a uplatnená po dokončení druhej fázy, a to na základe nastavenia jednotlivých parametrov, vrátane vývoja čistej finančnej pozície Slovenských elektrární, vývoja cien energií na slovenskom trhu, úrovne prevádzkovej efektívnosti v Slovenských elektrárňach meranej v porovnaní s referenčnými hodnotami stanovenými v zmluve, a hodnoty (enterprise value) tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce.

Transakcia podlieha schváleniu protimonopolných úradov Európskej únie.

Ako ďalej informoval Enel, po dokončení prvej fázy transakcie budú Slovenské elektrárne dekonsolidované z účtov skupiny Enel, čo bude znamenať zníženie čistého dlhu skupiny o 375 miliónov eur. Čistá finančná pozícia Slovenských elektrární je už v súčasnosti vyčlenená z čistého finančného dlhu skupiny Enel, keďže tento podiel bol klasifikovaný ako „držaný na predaj“.

Na konci roku 2014 Slovenské elektrárne mali inštalovanú kapacitu približne 4 521 MW, z čoho tvoria jadrové elektrárne približne 1 940 MW. Spoločnosť sa v súčasnosti podieľa na výstavbe nových 3. a 4. blokov jadrovej elektrárne Mochovce, s celkovou kapacitou 942 MW. V roku 2014 vykázali Slovenské elektrárne tržby vo výške 2,47 mld. eur, EBIT vo výške 300 mil. eur a čistý zisk 170 mil. eur.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. decembra 2015