Egypt si pripomína výročie revolúcie, protesty sú neželané

V snahe odradiť odporcov súčasnej vlády od demonštrácií v deň výročia revolúcie polícia v uplynulých týždňoch podnikla sériu zatýkania a domových prehliadok. Káhira 25. januára (WebNoviny.sk) – Egypt si dnes pripomína piate výročie povstania, ktoré viedlo k zosadeniu dlhoročného egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Ako informovali viaceré západné médiá, podobne ako v uplynulých dvoch rokoch výročie revolúcie dnes nesprevádzajú žiadne oficiálne podujatia. Naopak, úrady obyvateľstvo vyzvali, aby radšej zostali doma.

Stanica metra na námestí Tahrír v centre Káhiry, ktoré bolo pred piatimi rokmi dejiskom masových protestov, je dnes zatvorená a na námestí i v celom centre Káhiry hliadkujú policajti a vojaci vo vyššom počte ako zvyčajne. V snahe odradiť odporcov súčasnej vlády od demonštrácií v deň výročia revolúcie polícia v uplynulých týždňoch podnikla sériu zatýkania a domových prehliadok.

Ministerstvo vnútra v uplynulých dňoch informovalo, že z „preventívnych dôvodov“ uskutočnilo prehliadky vo viac ako 5000 bytoch a domoch, a to najmä v Káhire a okolí, kde žijú prevažne mladí ľudia sympatizujúci s prodemokratickým Hnutím 6. apríla. Z rovnakých dôvodov polícia dočasne uzavrela aj niekoľko kaviarní a známe kultúrne centrum.

Egyptské organizácie na ochranu ľudských práv v tejto súvislosti upozornili, že od revolúcie vedenie krajiny ešte nikdy neprijalo také razantné opatrenia ako teraz. „Neviem, čo sa im porobilo v hlavách. Zatýkajú ľudí ešte predtým, ako sa ich vôbec spýtajú, či chcú alebo nechcú ísť demonštrovať,“ vyhlásila aktivistka Mína Tabíhová.

Prezident krajiny Abdal Fattáh Sísí, ktorý je v úrade od roku 2014, v prejavoch prednesených počas uplynulých dvoch dní vyzval na rozhodnú odpoveď na akékoľvek nepokoje. V nedeľu v príhovore vzdal hold povstaniu z roku 2011, pričom uviedol, že Egypťania vybudovali občiansky, moderný a rozvinutý štát, ktorý dodržiava hodnoty demokracie a slobody.

Armáda pod Sísího velením v roku 2013 zbavila moci demokraticky zvoleného prezidenta Muhammada Mursího, čomu predchádzali masové protesty proti jeho spôsobu vládnutia a islamizácii verejného života. Vláda po zosadení Mursího vyhlásila jeho hnutie Moslimské bratstvo za teroristickú organizáciu a obvinila ju z podnecovania islamistického povstania. Odvtedy sa do väzenia dostali tisíce islamistov a mnoho sekulárnych aktivistov.

Egyptské ministerstvo pre náboženské záležitosti v súvislosti s výročím revolučných zmien vydalo vyhlásenie, v ktorom veriacich upozorňuje, že osoby snažiace sa destabilizovať situáciu v krajine páchajú v očiach Boha zlo.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. januára 2016