Džihádisti tvrdia, že ukoristili zbrane amerických vojakov

Americké špeciálne jednotky v súčasnosti bojujú na východe Afganistanu po boku afganských vládnych síl proti džihádistom, ktorí prisahali vernosť IS.KÁBUL 7. augusta (WebNoviny.sk) – Militanti napojení na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS) tvrdia, že sa im podarilo na východe Afganistanu ukoristiť zbrane a výstroj amerických vojakov. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters.

Džihádisti na podporu svojho tvrdenia zverejnili v sobotu sériu fotografií. Vidno na nich prenosný raketomet americkej výroby, granáty, rádioprijímač a ďalšie vybavenie, ktoré nie je bežnou súčasťou výstroje afganských vojakov.

Odporúčame:

V Afganistane zostane ešte vyše osemtisíc amerických vojakov

Niekoľko detailných záberov zachytáva aj identifikačný preukaz vojaka americkej armády menom Ryan Larson. Velenie amerických síl v Kábule v tejto súvislosti rozhodne poprelo špekulácie o tom, že by tento vojak, ktorý skutočne slúžil v Afganistane, padol do zajatia. Podľa armády uvedený vojak aktuálne vykonáva služobné úlohy vo svojej jednotke.

Americký vojenský hovorca Ron Flesvig však v nedeľu potvrdil stratu vojakových dokumentov, ktorú označil za „poľutovaniahodnú“. Vojakov preukaz a ďalšie vybavenie boli podľa neho „ponechané“ na bližšie nešpecifikovanom mieste po spoločnej americko-afganskej operácii, na ktorej sa podieľal aj vojak Larson. Presné okolnosti straty sú predmetom vyšetrovania.

Americké špeciálne jednotky v súčasnosti bojujú na východe Afganistanu po boku afganských vládnych síl proti džihádistom, ktorí prisahali vernosť IS. Boje prebiehajú v provincii Nangarhár pri hraniciach s Pakistanom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. augusta 2016