Donald Trump sa opäť vrátil k vyhláseniu, že vinu za násilie v Charlottesville nesú obe strany

NEW YORK 16. augusta (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v utorok opäť vyhlásil, že vinu za víkendové násilnosti v meste Charlottesville „nesú obe strany“. Znovu tak dal na jednu úroveň rasistické organizácie a ľudí, ktorí proti nim protestovali. Zároveň tiež vyjadril pochopenie so snahami skupín, ktoré chcú zachrániť konfederačné pomníky.

Príbeh má dve strany

Násilnosti v Charlottesville vypukli v sobotu po tom, ako sa tam stretli tisícky stúpencov nadvlády bielej rasy, aby protestovali proti plánom na odstránenie sochy generála Roberta E. Leeho, ktorý velil silám Konfederácie počas občianskej vojny v rokoch 1861 – 1865. Jeden z účastníkov protestu, 20-ročný neonacista James Alex Fields, potom autom opakovane narážal do antirasistických demonštrantov, pričom jednu ženu zabil a ďalším 19 ľuďom spôsobil zranenia.

Odporúčame:
Ľudia sa musia naučiť nenávidieť, Obamov tweet k útoku v Charlottesville získal milióny klikov

Bezprostredne po udalostiach Trump odsúdil násilie a nenávisť „na mnohých stranách“, čím si vyslúžil kritiku za to, že neodsúdil priamo rasistických demonštrantov. V pondelok na naliehanie svojich poradcov vyhlásil, že neonacisti, členovia Kukluxklanu a ľudia presvedčení o nadradenosti bielej rasy sú „kriminálnici a zločinci“, čo mu zas vynieslo kritiku zo strany pravicových extrémistov, ktorí sa vyjadrili, že ich zradil. V utorok sa však počas tlačovej konferencie vo vstupnej hale jeho mrakodrapu na Manhattane vrátil k svojej pôvodnej rétorike s tým, že „príbeh má dve strany“.

Kritika demokratov aj republikánov

Uznal, že medzi ľuďmi protestujúcimi proti odstráneniu sochy boli „niektorí veľmi zlí“, ktorí prišli hľadať problémy, ale zároveň dodal, že „na oboch stranách boli aj veľmi dobrí ľudia“. Postavil sa tiež na stranu tých, ktorí chcú Leeho sochu zachovať a prirovnal ho k niektorým ďalším osobnostiam americkej histórie.

„Tak tento týždeň je to Robert E. Lee. Všimol som si, že dávajú dole aj Stonewalla Jacksona. Rozmýšľam, či budúci týždeň nepríde na rad George Washington a ďalší týždeň Thomas Jefferson. Naozaj sa musíte pýtať, kedy sa to skončí,“ uviedol s tým, že odstraňovaním sôch ľudia menia históriu a kultúru.

Tieto komentáre pritom pripomínajú vyjadrenia extrémnej pravice, keď napríklad neonacistická webstránka The Daily Stormer v pondelok predpovedala, že protestujúci budú následne žiadať odstránenie Washingtonovho monumentu.

Za vyjadrenia na adresu víkendových udalostí ho pritom kritizujú nielen demokratickí politici, ale aj členovia Republikánskej strany.

Viac k témam: Charlottesville, Donald Trump, krimi
Zdroj: Webnoviny.sk – Donald Trump sa opäť vrátil k vyhláseniu, že vinu za násilie v Charlottesville nesú obe strany © SITA Všetky práva vyhradené.

16. augusta 2017