Donald Trump plánuje vyhlásiť stav núdze, chce tak získať viac financií na stavbu múru s Mexikom

376853_trump_97842 066f2ff66f64442eabaf0f01a5c2e6a3 676x514.jpg

WASHINGTON 15. februára (SITA) – Prezident Spojených štátov Donald Trump plánuje vyhlásiť stav núdze, aby tak mohol čerpať financie na stavbu múra na hranici USA s Mexikom.

Žiadal viac financií

Informáciu poskytol Biely dom po tom, ako Kongres vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorý umožní financovanie stavby. Na projekt však vyčlenili len 1,3 miliardy dolárov (v prepočte približne 1,1 miliardy eur), pričom Trump požadoval 5,7 miliardy dolárov (zhruba 5 miliard eur).

Prezident chce podpísať zákon, ktorým zároveň zabráni ďalšiemu takzvanému shutdownu – čiastočnému zastaveniu financovania amerických federálnych úradov.

Obíde Kongres

Vyhlásením stavu núdze však obíde Kongres a na svoj plán získa ďalšie potrebné peniaze z vojenských finančných prostriedkov. Informácie potvrdila na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová. „Prezident opäť sľubuje, že postaví múr, ochráni hranice a našu skvelú krajinu,“ dodala.

Zástupcovia demokratov už odsúdili prezidentove plány. Vyhlásenie stavu núdze označili za nezákonný krok a hrubé zneužitie prezidentskej moci.

Viac k témam: americký prezident, hranica USA – Mexiko, Kongres
Zdroj: Webnoviny.sk – Donald Trump plánuje vyhlásiť stav núdze, chce tak získať viac financií na stavbu múru s Mexikom © SITA Všetky práva vyhradené.

15. februára 2019