Dedinou roka sa stala obec Oravská Polhora

349654_oravska polhora 640x420.jpeg

BRATISLAVA 17. augusta (WebNoviny.sk) – Víťazom národnej súťaže Dedina roka 2017 sa stala najsevernejšia slovenská obec Oravská Polhora.

Obec z okresu Námestovo uspela v konkurencii ďalších 19 dedín, na druhom mieste sa umiestnilo Zemné v okrese Nové Zámky a tretiu priečku obsadila Blatnica z okresu Martin. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční vo víťaznej obci Oravská Polhora v októbri tohto roku. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Unikátna gajdošská a pastierska kultúra

Aj krásy a tradície vidieka na Slovensku sú neraz ohrozeným druhom. Tohtoročný víťaz vyniká najmä unikátnou gajdošskou a pastierskou kultúrou, no opomenúť nemožno ani nádhernú prírodu pod Babou horou,“ povedal na adresu víťaznej obce minister životného prostredia László Sólymos.

Oravská Polhora podľa organizátorov súťaže preukázala príkladný rozvoj miestneho hospodárenia, starostlivosť o obec, krajinu a životné prostredie.

Zachovávanie vidieckej pospolitosti

Predstavitelia obce sa sústredili aj na racionálne využívanie lokálnych zdrojov, zachovávanie vidieckej pospolitosti, podpory ľudového folklóru, ale i na starostlivosť o obyvateľov obce.

Súťaž na jar vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia SR spoločne so Slovenskou agentúrou životného prostredia, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska.

Generálnym partnerom je COOP Jednota Slovensko, spotrebné družstvo. Hodnotiacu komisiu, ktorá prihlásené obce posudzovala, tvorili zástupcovia vyhlasovateľov súťaže, generálneho partnera a partnerských organizácií.

Viac k témam: Dedina roka, Ministerstvo životného prostredia SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Dedinou roka sa stala obec Oravská Polhora © SITA Všetky práva vyhradené.

17. augusta 2017