Danko rokoval s Kuberom o oslavách vstupu do NATO, témou boli aj voľby do europarlamentu

402084_kub_dan.jpg

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) – Predseda Senátu Parlamentu Českej republiky Jaroslav Kubera stredajšie stretnutie s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom (SNS) nevníma len ako zdvorilostnú návštevu.

Ako priblížil, s Dankom na Bratislavskom hrade hovoril o tom, ako pripraviť dôstojné oslavy vstupu do NATO, aj k výročiu zamatovej revolúcie.

Zvýšenie kvóra pre vstup politických strán

„Majú sa oslavovať a nie robiť z toho silnú politickú aktivitu,“ vyhlásil. Témou stretnutia bola aj priama voľba primátorov a starostov, ktorú v Českej republike nemajú. „To bolo pre náš poučenie, ako to u vas vyzerá,“ povedal.

Dvojica otvorila aj otázku, ako sa postarať o to, aby politické scény v ČR a v SR neboli veľmi diferencované. „Je veľa politických subjektov, cesty k regulácii sú rôzne,“ uviedol Kubera.

Podľa neho jednou z možnosti je zvýšenie kvóra pre vstup politických strán do parlamentu, čo sa však nemusí mnohým politikom páčiť. Hovorili aj o eure a o integrácii v EÚ.

V súvislosti s brexitom Kubera uviedol, že nikto nevie, ako celá situácia dopadne. „Nikto si nechce pripustiť, že nás čaká kríza, je len otázka, či to bude za mesiace, za rok, za dva. Myslím, že to príde omnoho rýchlejšie. Byť pripravený sa vyplatí,“ dodal.

Na Západe nás ťažko chápu

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko považuje stredajšie stretnutie za úprimnú výmenu skúseností. „Pán predseda Kubera má k Slovenskej republike blízko, pracoval tu 20 rokov,“ povedal.

„Informoval som o úspechoch SR, o rekreačných poukazoch, o 13. plate. Konštatovali sme, že ťažko nás na Západe chápu,“ uviedol s tým, že západné krajiny majú zavedený 13. a 14. plat a tiež majú sociálne výhody, ktoré SR ani ČR nemá.

Podľa Danka diskutovali aj o vývoji EÚ a o tom, ako zlepšiť spoluprácu v prichádzajúcich eurovoľbách. „Je dôležité, aby sme hovorili o skúsenostiach s eurom, ktoré v ČR nemajú,“ dodal Danko. Zároveň vyjadril, že pokiaľ bude predsedom NR SR, českých kolegov bude ako prvých oslovovať pri hľadaní rád a vzorov v legislatíve.

Viac k témam: predseda NR SR, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Danko rokoval s Kuberom o oslavách vstupu do NATO, témou boli aj voľby do europarlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

6. februára 2019