Dana Velďáková chce vo finále v Riu zlepšiť svoj výkon roka

Kým Dana mala letenku do Ria vo vrecku už pomaly rok, jej dvojča Jana ju vybojovala naozaj v poslednej možnej chvíli.BRATISLAVA 10. augusta (WebNoviny.sk) – Skúsená 35-ročná slovenská trojskokanka Dana Velďáková je od vstupu do seniorskej atletiky ukážkou vzácnej vyrovnanosti športovej výkonnosti.

Držiteľka dvoch bronzových medailí z halových ME (2009 a 2011) je jedinou Slovenkou, ktorá na veľkých atletických podujatiach (MS, ME, OH) až šestnásťkrát postúpila do finálových bojov o medailu. Preto nie div, že ani pred odchodom do dejiska Hier XXXI. olympiády v Riu de Janeiro (5. – 21. augusta) o inej méte ani nehovorila.

Chcela by skočiť za 14 metrov

„Ak postúpim do finále trojskoku, budem spokojná. A ešte by som v Riu chcela predviesť skok za 14 metrov. To by bolo splnenie mojich túžob,“ povedala pre agentúru SITA pred odletom do Brazílie. Olympiáda v Riu bude jej treťou v kariére. Na svoj debut pod piatimi kruhmi nerada spomína, pretože v Pekingu 2008 nemala v kvalifikácii ani jeden platný pokus. Všetko si však vynahradila o štyri roky neskôr v Londýne, kde jej už finále neušlo. Obsadila v ňom 12. miesto.

Tento rok by svoje olympijské životné maximum chcela ešte zlepšiť. Rada by sa dostala do elitnej osmičky, aby v hre o medaily v trojskokanskom sektore vydržala čo najdlhšie. „Bude to moja tretia olympiáda. A zvykne sa hovoriť, že do tretice všetko dobré. Tak dúfam, že to bude platiť aj v mojom prípade,“ uvažovala nahlas členka Vojenského športového centra (VŠC) Dukla Banská Bystrica, ktorá do olympijského merania síl v Riu zasiahne v nedeľu 14. augusta 2016.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – šiesty deň

Jedna ruská súperka ubudla

Istotu štartu na OH 2016 v Riu mala už od minuloročných majstrovstiev SR, na ktorých splnila potrebný limit. Kým ona mala letenku do Ria vo vrecku už pomaly rok, jej dvojča Jana ju vybojovala naozaj v poslednej možnej chvíli – tiež na majstrovstvách Slovenska, ale presne o rok neskôr. Takže dvojičky z Rožňavy prežívali spolu muky až do posledného okamihu. „Trvalo nám dlho, aby sme boli obe spokojné. Ale chvalabohu, v Riu sme obidve. Tak ako sme spolu boli v Pekingu v roku 2008 i v Londýne o štyri roky neskôr. Máme z toho super pocit,“ reagovala Dana Velďáková na margo naplnenia troch olympijských účastí pre unikátne skokanské dvojičky spod Urpína.

Zverenke trénera Radoslava Dubovského na ceste do druhého olympijského finále niekoľko mesiacov pred touto trojskokanskou súťažou ubudla jedna vážna súperka z Ruska, ktorá doplatila na celoatletický dištanc pre ruských pretekárov.

„Áno, mala som medzi rivalkami aj jednu Rusku. Bola to pre mňa vážna súperka. Na olympiáde však štartovať nebude. Rusi nedokázali splniť antidopingové podmienky, tak v Riu nebudú štartovať. Možno niektorí z nich, ktorí si nepomáhali nedovolenými prostriedkami, budú veľmi smutní, ale bolo to treba urobiť. Inak by u nich k nejakej náprave neprišlo. Uvidíme, ako budú Rusi na tento dištanc reagovať, čo si z toho zoberú za poučenie,“ komentovala aktuálne dianie okolo ruských atlétov Dana Velďáková, ktorá chce v Riu svojím výkonom potešiť všetkých priaznivcov slovenskej atletiky.

Odporúčame:

Jakubovi Grigarovi ušla olympijská medaila o 44 stotín

Utečenec z Konga zožal v Riu aplauz ako keby vyhral zlato

Veľké gesto: Gymnastky rozdelených Kóreí si urobili selfie

Kopp bojoval o olympijskú medailu, skončil siedmy

Príprava na Rio prebehla veľmi dobre

„Akým výsledkom by som to mohla dokázať? Ak by som si v Riu zlepšila svoj tohoročný výkon – a ak by som vďaka tomu postúpila do finále. To by bol pre mňa super okamih,“ definovala D. Velďáková možný dôvod svojej i trénerovej spokojnosti. „Postup do finále by naplnilo moje očakávania,“ doplnila Dana Velďáková, ktorá prvú veľkú medailu vo svojej kariére zhodou okolností získala práve v Južnej Amerike: pred šestnástimi rokmi bola tretia v trojskoku na MS juniorov v Santiagu de Čile.

„Či sa mi niečo také môže podariť v Južnej Amerike aj teraz – po dlhých šestnástich rokoch? To teraz neviem povedať. Vývoj v atletike odvtedy išiel dopredu míľovými krokmi. Každým rokom v mojej disciplíne pribúdali súperky. Predsa šestnásť rokov je veľmi veľa. Sama neviem, čo od tejto súťaže môžem čakať. Počasie počas našej súťaže by malo byť dobré, na štrnásťmetrový skok natrénované určite mám, tak teraz sa už iba skoncentrovať na ten deň D, aby to vyšlo podľa našich predstáv a aby to naozaj bol skok za 14 metrov,“ reagovala Dana Velďáková pri porovnávaní niekdajšieho svetového juniorského šampionátu v Čile s olympiádou v Riu.

„Myslím si, že celá doterajšia príprava na Rio prebehla veľmi dobre. V tréningu sme išli naplno, takže pred odchodom do Ria som cítila tú tréningovú záťaž. Našťastie vyhli sa mi zranenia, mohla som trénovať naplno, bez nejakých obmedzení,“ pokračovala úspešná slovenská reprezentantka, ktorá spolu s celou atletickou partiou tesne pred vlastnými olympijskými súťažami absolvovala krátke aklimatizačné sústredenie v Juiz de Fora, ktoré je 200 km od Ria de Janeiro.

„Na skok za štrnásť metrov si verím. Len neviem povedať, koľko centimetrov pridám k tej štrnástke. Samozrejme, viem, že v samotnej súťaži sa musím koncentrovať predovšetkým na tri kvalifikačné skoky, aby som podstúpila do 12-členného finále. V ňom sa opäť budú skákať tri pokusy a najlepšia osmička po nich ide ďalej do súboja o medaily. Dostať sa až tak ďaleko, to by bolo možno už až nad plán,“ tvrdila Dana Velďáková, ktorá reálne myslí na prvú finálovú osmičku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. augusta 2016