Cyklistka Van der Breggenová sa teší z olympijského zlata

Ženy absolvovali v Riu ten istý profil trate ako v sobotu muži s dvoma rozličnými okruhmi a viacerými náročnými stúpaniami, ale s menším počtom okruhov.RIO DE JANEIRO 7. augusta (WebNoviny.sk) – Olympijskou víťazkou v pretekoch s hromadným štartom v cestnej cyklistike žien sa v Riu de Janeiro stala Holanďanka Anna van der Breggenová.

V nedeľňajších pretekoch na 136,9 km so štartom aj cieľom vo Fort Copacabana 26-ročná rodáčka z Zwolle Van der Breggenová zvíťazila v záverečnom špurte trojčlennej skupiny pred Švédkou Emmou Johanssonovou a Taliankou Elisou Longovou Borghiniovou.

V sólovom úniku jazdiaca Američanka Mara Abbottová prišla o víťazstvo, ale aj ktorúkoľvek z medailí smolne v samom závere, keď bola dostihnutá približne 200 m pred cieľom. Ťažký pád postihol Holanďanku Annemiek van Vleutenovú, ktorá istý čas tiež jazdila na čele pretekov.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – tretí deň

Ženy absolvovali v Riu ten istý profil trate ako v sobotu muži s dvoma rozličnými okruhmi a viacerými náročnými stúpaniami, ale s menším počtom okruhov.

Tridsať kilometrov pred cieľom bola vpredu silná 7-členná skupina, v ktorej boli Pauline Ferrandová-Prévotová (Fr.), Elena Cecchiniová (Tal.), Gracie Elvinová (Aus.), Malgortza Jasinská (Poľ.), Anisha Vekemansová (Belg.), Trixi Worracková (Nem.) aj obhajkyňa triumfu z Londýna 2012 Marianne Vosová (Hol.).

Odporúčame:

Hrozivý pád v Riu, Van Vleutenová si udrela hlavu o cestu

Saganov tímový kolega získal bronz, zlato pre Van Avermaeta

Nibali si na olympiáde zlomil kľúčne kosti, Porte lopatku

Neskôr sa vpredu objavilo silné duo Mara Abbottová (USA) a Annemiek van Vleutenová (Hol.), ktoré si utvorilo polminútový náskok. Aktívna Van Vleutenová sa dostala na čelo, ale 10 km pred koncom ju postihol nepríjemný pád (preletela ponad riadidlá bicykla) a olympijské preteky sa pre ňu skončili.

Abbottová sa zrazu ocitla sama vpredu s náskokom 35 sekúnd pred trojicou prenasledovateliek. Boli nimi Švédka Emma Johanssonová, Talianka Elisa Longová Borghiniová a Holanďanka Anna van der Breggenová. Tie postupne ukrajovali z náskoku Abbottovej a doslova v poslednej chvíli 200 m pred cieľom ju predstihli.

Záverečný špurt získala pre seba Van der Breggenová. Dvojnásobne strieborná cyklistka z MS 2015 v americkom Richmonde a bronzová z pretekov s hromadným štartom na Európskych hrách 2015 v Baku dosiahla najväčší úspech kariéry.

Cyklistika – preteky s hromadným štartom (136,9 km):
1. Anna van der Breggenová (Hol.) 3:51:27 h, 2. Emma Johanssonová (Švéd.), 3. Elisa Longová Borghiniová (Tal.) – rovnaký čas, 4. Mara Abbott (USA) + 4 s, 5. Elizabeth Armitsteadová (V. Brit.), 6. Kasia Niewiadomá (Poľ.), 7. Flavia Oliveirová (Braz.), 8. Jolanda Neffová (Švaj.) – všetky +20 s

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.