Cvičenia pripravili vojakov na hrozby, tvrdí minister Glváč

Vojaci Ozbrojených síl SR si v uplynulom roku vyskúšali prvýkrát v akcii protilietadlový systém S-300, pripravovali sa na prípadný masívny prílev utečencov na Slovensko a zúčastnili sa i na medzinárodnom cvičení Balaton 2015.

BRATISLAVA 3. januára (WebNoviny.sk) – Cvičenia vojakov Ozbrojených síl SR (OS SR), ktoré sa uskutočnili v roku 2015, im priniesli nové skúsenosti z pôsobenia v medzinárodnom prostredí a pripravili ich na reálne bezpečnostné hrozby dnešnej doby. Takto hodnotí uplynulý rok minister obrany SR Martin Glváč. Slovenskí vojaci si za uplynulý rok vyskúšali prvýkrát v akcii protilietadlový systém S-300, zúčastnili sa na najväčšom medzinárodnom cvičení v modernej histórii slovenských ozbrojených síl a neminulo ich ani neočakávanie cvičenie.

Deklarovali sme, že vojaci budú viac cvičiť a to sme dodržali. Plníme tým svoj sľub a zároveň náš záväzok voči bezpečnosti Slovenska,“ uviedol minister obrany Martin Glváč. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Balleková.

Spolu s ostatnými bezpečnostnými zložkami sa vojaci počas celého roku pripravovali pre prípad masívneho prílevu utečencov na územie Slovenska. Zásah voči prevádzačom, vykonanie bezpečnostnej prehliadky či prevezenie migrantov do tábora, aj toto cvičili slovenskí vojaci na fiktívnej hranici v lete počas cvičenia Nový horizont. „Súčasná bezpečnostná situácia nie je ideálna a vyžaduje si našu zvýšenú pozornosť. Preto sme sa rozhodli iniciovať cvičenie, ktoré preverilo koordináciu a pripravenosť bezpečnostných zložiek na vlnu utečencov z rôznych regiónov,“ priblížil Glváč.

Koncom októbra sa vojaci a policajti presunuli k slovensko-maďarskej hranice. Akcia JUH preverila reakčný čas zmiešaných vojensko-policajných hliadok na zaujatie určených kontrolných bodov v 11 okresoch na juhu Slovenska. Aktivita v tejto oblasti pokračovala vyslaním vojakov na medzinárodné cvičenie Balaton 2015, kde si slovenskí vojaci spolu s vojakmi ostatných krajín V4 zjednotili postupy pre prípad potreby nasadenia vojakov pri riešení migračnej krízy. „Plnenie tohto typu úloh síce nie je pre ozbrojené sily typické, ale vzhľadom na situáciu na hraniciach Európy sa stáva každodennou realitou,“ uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim.

Príprava vojakov vyvrcholila na jeseň, keď si takmer 4 000 vojakov precvičilo komplexné výcvikové úlohy pri vojenskom aj nevojenskom ohrození počas cvičenia Slovak Shield. V Lešti sa do cvičenia zapojili príslušníci ozbrojených síl Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska a Spojených štátov amerických. „Sériu cvičení Slovak Shield sme precvičovali celý rok. Išlo napríklad o precvičenie ochrany územnej celistvosti našej krajiny, ale aj riešenie rôznych vojenských a nevojenských krízových situácií,“ vysvetlil Maxim. Súčasťou tohto cvičenia boli aj presuny vojenskej techniky po celom Slovensku. Po slovenských cestách sa presunulo viac ako 600 kusov vojenskej techniky, išlo napríklad o tanky T-72, mobilné protilietadlové a protiraketové systémy, obrnené transportéry či nákladné vozidlá.

Ochrana strategických objektov SR, ako sú napríklad jadrové elektrárne, alebo ochrana strategickej oblasti – napríklad veľkého mesta, tak to sú úlohy protilietadlového raketového systému S-300, z ktorého vojaci po prvýkrát strieľali ostrými. „Rád by som vojakom poblahoželal k dobrým výsledkom na tomto a na všetkých ostatných cvičeniach. Svoju pripravenosť úspešne deklarovali celý rok,“ uzavrel minister obrany Martin Glváč.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. januára 2016