Cudzinci s trvalým pobytom v USA sa môžu vrátiť

Nariadenia amerického prezidenta Donalda Trumpa zakazovali občanom siedmych krajín s väčšinovým moslimským obyvateľstvom vstup do krajiny.WASHINGTON 29. januára (WebNoviny.sk) – Cudzincom s trvalým pobytom v Spojených štátoch, ktorým na základe imigračného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa hrozil zákaz návratu do USA, umožnili vstup do krajiny.

Novinárov o tom v sobotu neskoro večer informoval nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť.

Odporúčame:

Irán odpovedá Trumpovi, Američanom zakáže vstup do krajiny

USA pod paľbou kritiky: Obmedzenie moslimov poškodí i Európe

Trump pozastavil prijímanie utečencov, Zeman jeho krok víta

Držitelia zelených kariet dostali špeciálne povolenia
Trumpovo nariadenie z piatka 27. januára, ktoré malo platiť 90 dní, zakazovalo občanom siedmich krajín s väčšinovým moslimským obyvateľstvom vstúpiť do USA. To znamenalo, že dokonca aj ľuďom so „zelenou kartou“ oprávňujúcou na trvalý pobyt v USA či s inými vízami hrozilo, že ich nepustia naspäť do Spojených štátov.

Avšak predstaviteľ ministerstva uviedol, že všetci držitelia zelenej karty zo siedmich krajín, ktorí sa v sobotu snažili vstúpiť na územie USA, dostali nakoniec zvláštne povolenie. K spomínaným siedmim krajinám patria Irak, Sýria, Irán, Sudán, Líbya, Somálsko a Jemen.

Podľa tlačovej agentúry AP nie je jasné, či povolenie na vstup dostali aj iní držitelia zelených kariet. Podľa predstaviteľa sa prípady posudzujú jednotlivo.

Trumpov zákaz má obmedzenia
Mimoriadne dočasné pozastavenie zákazu vstupu na územie USA pozastavila americká federálna sudkyňa v New Yorku aj pre tých ľudí, ktorí sa už nachádzajú v USA s platnými vízami. Títo ľudia môžu zostať. Úrady teda nemôžu deportovať ľudí pochádzajúcich z krajín, ktorých sa týkal Trumpov zákaz vstupu. Informovali o tom v nedeľu miestne médiá vrátane spravodajskej stanice CNN.

Nariadenie vydala sudkyňa Ann Donnellyová v sobotu večer po tom, čo právnici Americkej únie pre občianske slobody (ACLU) podali na súde žalobu v mene dvoch irackých mužov, ktorých zadržali na letisku Johna F. Kennedyho v New Yorku, ako aj v mene ďalších ľudí zo siedmich prevažne moslimských krajín, ktorých zadržali na letiskách po celej krajine od začiatku platnosti Trumpovho zákazu.

Davy protestujúcich pred budovou súdu v newyorskej štvrti Brooklyn prijali verdikt sudkyne s nadšením. Verdikt platí v celých USA. Nariadenie súdu zakazuje príslušníkom americkej pohraničnej stráže vykázať z USA takú osobu, ktorá pricestuje do Spojených štátov s platnými vízami z Iraku, Sýrie, Iránu, Sudánu, Líbye, Somálska a Jemenu. Verdikt sa týka takisto osôb so schválenou žiadosťou o štatút utečenca.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. januára 2017