Čínsky vicepremiér Liou Che bude vo Washingtone rokovať o ukončení obchodnej vojny s USA

403459_china_us_trade_talks_07252 fbcb14be7df748a39d3f9a78e786fb09 676x451.jpg

PEKING 19. februára (WebNoviny.sk) – Čínsky vicepremiér Liou Che bude vo Washingtone rokovať vo štvrtok a v piatok v snahe ukončiť colnú vojnu. Informovala o tom v utorok oficiálna čínska tlačová agentúra Sin-chua.

Ambície Pekingu v technologickej oblasti

Obchodnú vojnu spôsobili ambície Pekingu v technologickej oblasti. Americký prezident Donald Trump uvalil voči Číne clá pre sťažnosti, že Peking kradne technológie alebo núti zahraničné firmy, aby technológie odovzdávali. Ak sa nedosiahne dohoda, 10-percentné clá uvalené vlani v júli na čínske tovary za 200 mld. USD sa 2. marca zvýšia na úroveň 25 percent.

Agentúra Sin-chua o ceste čínskeho vicepremiéra do Washingtonu informuje po minulotýždňových vyjednávaniach v Pekingu, o ktorých splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer povedal, že „dosiahli pokrok“ v kľúčových otázkach.

Termín na zvýšenie ciel USA sa blíži

Podľa agentúry podpredseda čínskej vlády Liou Che bude rokovať s Lighthizerom a americkým ministrom financií Stevenom Mnuchinom.

Podľa ekonómov je však čas, ktorý je k dispozícii na rokovania, príliš krátky. Podľa ekonómov je cieľom Pekingu presvedčiť prezidenta Donalda Trumpa, že Čína robí dostatočný pokrok na to, aby sa zvýšenie amerických ciel odložilo.

Trump minulý týždeň povedal, že by mohol byť ochotný posunúť lehotu z 2. marca na neskôr, ak rokovania budú prebiehať dobre. Washington sa však ešte len má vyjadriť, či sa vo vyjednávaniach dosahuje dostatočný pokrok.
(1 EUR = 1,1328 USD)

Viac k témam: Čína, clá USA, obchodná vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Čínsky vicepremiér Liou Che bude vo Washingtone rokovať o ukončení obchodnej vojny s USA © SITA Všetky práva vyhradené.

19. februára 2019