Čína žiada uznať priemyselný rozvoj, ale Washington jej vyčíta krádež zahraničných technológií

380850_thinkstockphotos 862290856 676x424.jpg

PEKING 31. januára (WebNoviny.sk) – Čínska vláda vyzvala Washington, aby uznal jej priemyselný rozvoj po tom, ako predstavitelia americkej spravodajskej služby uviedli, že Peking kradne alebo kopíruje zahraničné technológie.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang vo štvrtok povedal, že je „úplne absurdné robiť ľubovoľné vyhlásenia“. „Dúfame, že USA dokážu pozorovať vedecký a technologický pokrok iných krajín,“ dodal hovorca.

Predstavitelia americkej spravodajskej služby v stredu v Kongrese uviedli, že Čína je najväčšou hospodárskou a vojenskou hrozbou pre USA. Separátna americká správa tento týždeň priniesla konštatovanie, že Peking kradne alebo kopíruje technológie, ktoré nedokáže sám vyrobiť.

Americkí a čínski vyjednávači rokujú vo Washingtone s cieľom ukončiť colnú vojnu, ktorú spôsobili technologické ambície Pekingu. Vyjednávači však čelia tomu, že majú stanovený termín do 2. marca, kedy administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zvýšiť clá na dovoz čínskych tovarov v hodnote 200 mld. USD, ak sa dovtedy nedosiahne dohoda.

(1 EUR = 1,1429 USD)

Viac k témam: clá USA, obchodná vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína žiada uznať priemyselný rozvoj, ale Washington jej vyčíta krádež zahraničných technológií © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2019