Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory

413486_lekar 676x409.jpg

BRATISLAVA 19. mája (WebNoviny.sk) – Počet mladých ľudí po cievnej mozgovej príhode (CMP) vlani klesol. Ako uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v tlačovej správe, v roku 2018 utrpelo mozgovú mŕtvicu 300 ľudí vo veku 20 až 44 rokov, čo je o 52 menej ako v roku 2017.

Z rizikových faktorov v tejto vekovej skupine NCZI u 40 % pacientov evidovalo aktuálne fajčenie, v ďalších 10 % išlo o exfajčiarov, nadváhu malo 30 % pacientov, čomu u nich podielovo zodpovedá arteriálna hypertenzia (v 15 % išlo o neliečenú hypertenziu, lebo o nej pacienti nevedeli).

Register cievnych mozgových príhod

Denný príjem alkoholu priznalo až 8 % a 13 % pacientov vo vekovej skupine 20 – 44 rokov prekonalo CMP v minulosti.

„Je preto veľmi dôležité poukázať na význam prevencie rizikových faktorov v každom veku, u mladších ročníkov zvlášť, lebo prijatie optimálnej zmeny v životnom štýle na zníženie rizika vzniku CMP je veľkou devízou pre život aj v staršom veku,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Na Slovensku 12 rokov funguje register cievnych mozgových príhod, ktorý spravuje NCZI. Nahlasujú sa doň údaje o všetkých pacientoch, ktorých s uvedeným zdravotným problémom hospitalizovali.

Postihuje väčšinou starších ľudí

Lekári presnejšie popisujú, o aký typ cievnej mozgovej príhody ide, či mal pacient niektorý z rizikových faktorov – vysoký krvný tlak, cukrovku, alebo poruchu srdcového rytmu, aké lieky užíva, ale aj či fajčí alebo je obézny.

„Dôležité je tiež, aby lekár vo formulári vyplnil, akú liečbu pacientovi dané zdravotnícke zariadenie podalo. Keďže sa postupne do praxe uvádzali nové terapeutické postupy, vďaka registru tak máme na Slovensku prehľad o tom, koľko percent pacientov dostalo včas adekvátnu akútnu liečbu, ktorá znamená pre pacienta šancu na lepšiu kvalitu života,“ pripomenulo NCZI.

Cievna mozgová príhoda postihuje väčšinou starších ľudí, ktorí už majú iné chronické ochorenie, no podľa NCZI sa nevyhýba ani mladším ročníkom. Rizikové faktory sú najmä fajčenie, obezita a vysoký tlak. Pri ochorení dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu.

Národné centrum zdravotníckych informácií je štátna príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR. NCZI je subjekt zodpovedný za realizáciu informatizácie a elektronizácie zdravotníctva v Slovenskej republike.

Viac k témam: cievna mozgová príhoda, NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií
Zdroj: Webnoviny.sk – Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory © SITA Všetky práva vyhradené.

19. mája 2019