Chemikálie šetrné k ozónovej vrstve môžu škodiť ľudskému zdraviu, varujú kanadskí vedci

440845_gettyimages 1037404548 676x451.jpg

17.5.2020 (Webnoviny.sk) – Látky využívané napríklad na klimatizáciu v nových modeloch áut sa hromadia v životnom prostredí a môžu predstavovať riziko pre ľudské zdravie. Vo svojej štúdii, publikovanej v odbornom časopise Geophysical Research Letters, to tvrdia kanadskí vedci, ktorí skúmali vzorky arktického ľadu. Niektoré vzorky boli pritom staré už zhruba 30 rokov, informuje spravodajský portál BBC.

Chemikálie šetrné k ozónovej vrstve, ktoré nahradili škodlivé chlórfluorované uhľovodíky, začali používať po podpísaní Montrealského protokolu v roku 1987.

Veľká kontaminácia prostredia

Výsledkom ich používania je zmenšenie ozónovej diery. Vedci však začínajú mať obavy, že hoci na jednej stane pomáhajú, na druhej poškodzujú životné prostredie a ohrozujú ľudské zdravie.

Vedci pri výskume ľadových vzoriek našli „dramaticky“ zvyšujúce sa úrovne perfluóralkylkarboxylových kyselín (PFCA) s krátkym reťazcom, ktoré patria do rovnakej triedy ako perfluoroalkylové látky (PFAS) – takzvané trvalé chemikálie.

„Vidíme oveľa vyššie úrovne, rádovo desaťkrát vyššie, ako sme videli pred Montrealským protokolom. Veľa o nich a ich potenciálnej toxicite nevieme, ale vieme, že vystavujeme životné prostredie veľkej kontaminácii,“ uviedla pre BBC spoluautorka štúdie Cora Young z York University v Toronte.

Tieto dlhotrvajúce látky sa nachádzajú všade, od nábytku a odevov až po obaly na potraviny a pitnú vodu. Vznikajú pritom obavy, že PFAS majú rolu pri vážnych ochoreniach a zdravotných problémoch, ako je napríklad rakovina, poškodenie pečene alebo znížená plodnosť.

Súčasné filtre ich nezachytia

Príbuzné látky, ktoré sa nachádzali v arktických vzorkách, sa v prostrední nerozpadajú a súčasné technológie na filtrovanie vody ich nedokážu zachytiť. Vedci pritom očakávajú, že úrovne PFCA s krátkym reťazcom v budúcnosti ešte značne vzrastú.

Podľa vedcov dokážu spomínané PFCA v atmosfére cestovať na dlhé vzdialenosti a často končia v riekach a jazerách, kde spôsobujú „nevratnú kontamináciu“ a môžu zasiahnuť zdravie sladkovodných živočíchov vrátane červov a kôrovcov.

Môžu mať však vplyv aj na ľudské zdravie. „Našli ich v telách ľudí v Číne, je teda pravdepodobné, že sú u ľudí po celom svete,“ skonštatovala Young.

Ako poznamenala, „pri pokuse o zachovanie ozónovej vrstvy sme vykonali dobrú prácu, ale neplánovým dôsledkom je uvoľnenie týchto ďalších chemikálií,“ ktoré vyvolávajú obavy. „Sú toxické a potom sa nedajú rôznymi spôsobmi odfiltrovať,“ dodala.

Viac k témam: chemikálie, ozónová vrstva
Zdroj: Webnoviny.sk – Chemikálie šetrné k ozónovej vrstve môžu škodiť ľudskému zdraviu, varujú kanadskí vedci © SITA Všetky práva vyhradené.

17. mája 2020