Český kardinál Vlk má rakovinu pľúc s metastázami do kostí

Po stanovení ďalšej liečby na onkologickej klinike podstúpi 84-ročný kardinál chemoterapiu. PRAHA 23. januára (WebNoviny.sk) – Český kardinál Miloslav Vlk trpí rakovinou pľúc s metastázami do kostí a čaká ho chemoterapia. Informovala o tom v pondelok Česká televízia s odvolaním sa na Vlkov web kardinal.cz.Kardinál Vlk začal mať zdravotné problémy vlani na jar a na Vianoce sa zhoršili do takej miery, že musel byť hospitalizovaný. Momentálne je v domácej liečbe, zdržiava sa na fare v pražskom Karlíne.

Jeho stav sa po liečebnom pobyte zhoršil
Vlani na jeseň kardinál absolvoval kúpeľnú liečbu kvôli bolestiam kĺbov. Jeho stav sa však po liečebnom pobyte zhoršil, začal mať silné bolesti a opuchy ľavého ramena. Trpel aj závratmi. Na Štedrý deň musel byť hospitalizovaný kvôli poruche srdcového rytmu. Po štyroch dňoch ho z nemocnice prepustili.

Vzhľadom na pretrvávajúcu bolesť ramena podstúpil po Novom roku celotelové CT vyšetrenie a bronchoskopiu, ktorá potvrdila tumor pľúc s metastázami do kostí. Do domáceho ošetrenia ho prepustili v piatok. Po stanovení ďalšej liečby na onkologickej klinike podstúpi 84-ročný kardinál chemoterapiu.

Vlk bol za kňaza vysvätený v roku 1968. Po desiatich rokoch mu však komunistické úrady odobrali štátny súhlas na výkon kňazského povolania. Omše potom slúžil tajne, v malých skupinách veriacich. Napriek tomu, že je vzdelaním historik, archivár a teológ, z politických dôvodov bol nútený pracovať ako umývač okien. Začiatkom 90. rokov bol vymenovaný za biskupa v Českých Budějoviciach.

Hlavou českých katolíkov je od roku 1991
Na jar 1991 sa po rezignácii Františka Tomáška stal hlavou českých katolíkov. Od októbra 1994 je kardinálom. Úradu pražského arcibiskupa sa ujal 1. júna 1991; jeho rezignáciu prijal pápež Benedikt XVI. vo februári 2010. V poradí 36. pražským arcibiskupom sa potom stal Dominik Duka.

Lekári v Česku ročne zistia rakovinu pľúc približne 6500 ľuďom, pričom v 90 percentách prípadov ide o pokročilé štádium. Prvé štádium tejto choroby sa totiž neprejavuje žiadnymi príznakmi. Chorobu zisteniu v prvom a druhom štádiu prekoná 58 percent pacientov. Vo štvrtom štádiu prežije len 7,5 percenta chorých. Doteraz používaná liečba dáva chorým nádej na rok až pol druha roka života.Karcinóm pľúc lekári v minulosti diagnostikovali napríklad prezidentovi ČR Václavovi Havlovi i prezidentovi karlovarského filmového festivalu Jiřímu Bartoškovi.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. januára 2017