Česko sa pripravuje na tvrdý brexit, nový zákon by mohol upraviť pravidlá pre Britov v krajine

398288_cesko 676x442.jpg

PRAHA 27. februára (WebNoviny.sk) – Český Senát v stredu hladko schválil zákon pre prípad tzv. tvrdého brexitu, ktorý má upraviť pravidlá pre britských občanov v Českej republike. Briti by tam mali mať až do konca budúceho roka rovnaké práva ako občania členských krajín Európskej únie. Za hlasovalo 72 senátorov.

Dohoda o brexite

Norma by nadobudla platnosť v prípade, že by sa Veľká Británia s Európskou úniou nedokázali zhodnúť na podmienkach odchodu krajiny z únie.

Dohodu vyjednanú premiérkou Theresou Mayovou zatiaľ britský parlament odmieta schváliť. Českí zákonodarcovia predpokladajú, že ak by zákon začal platiť, zachovajú sa Briti recipročne k českým občanom vo Veľkej Británii.

Zákon musí podpísať aj Zeman

Británia by mala na základe referenda odísť z Európskej únie 29. marca tohto roka. Česká Snemovňa sa na schválení zákona dohodla v januári a normu odobrila už v prvom čítaní. Vzácne sa na ňom zhodla vládna koalícia s opozíciou a za hlasovalo 170 poslancov.

Zákon teraz dostane na podpis prezident Miloš Zeman, doplnil portál Novinky.cz.

Viac k témam: brexit, Senát, zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Česko sa pripravuje na tvrdý brexit, nový zákon by mohol upraviť pravidlá pre Britov v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.

27. februára 2019