19.4.2025 (SITA.sk) – Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR v rámci revízie výdavkov na väzenstvo odporúča častejšie využívať alternatívne tresty, zvýšiť dôraz na resocializáciu väzňov alebo ich efektívnejšie zamestnávanie. Ako ďalej informoval rezort financií, implementácia opatrení zlepší životné podmienky väzňov a vytvorí priestor na racionalizáciu väzenských kapacít.
V roku 2024 dosiahli výdavky Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) 315 miliónov eur, čo predstavuje 0,2 percenta HDP, a je to viac ako priemer EÚ. Hlavnou príčinou vyšších výdavkov je podľa ÚHP vysoký počet väzňov. Slovensko totiž dlhodobo trestá väzením výrazne viac, ako je medzinárodný priemer hlavne pri menej závažných trestných činoch.
Alternatívne tresty sú efektívnejšie
Počet väznených osôb v prepočte na obyvateľa v roku 2022 prevyšoval 180 percent priemeru krajín Európskej únie.
„Slovensko dlhodobo patrí medzi krajiny s najvyšším počtom väzňov v prepočte na obyvateľa. Zaujímalo nás, prečo v tejto štatistike vynikáme a či sú výdavky na väzenstvo využívané dostatočne efektívne. Na rozdiel od iných revízií nie je v tomto prípade najväčšou výzvou prevádzka, ale využívanie alternatívnych trestov a resocializácia väzňov,“ uviedol v tejto súvislosti riaditeľ ÚHP Martin Haluš.
Doplnil, že krajiny s vyspelým väzenským systémom, ako napríklad Fínsko či Holandsko, majú na obyvateľa o polovicu menej väzňov. V týchto krajinách sa podľa ÚHP vo väčšej miere využívajú alternatívne tresty, ktoré sú často efektívnejšie na nápravu páchateľa, a v neposlednom rade lacnejšie ako väznenie. Ide napríklad o trest domáceho väzenia alebo trest povinnej či komunitnej práce.
Podľa odhadu ÚHP povedie novela Trestného zákona z roku 2024 k dlhodobému poklesu väzenskej populácie o 900 osôb v porovnaní s rokom 2023. Je to spôsobené najmä zrušením trestnosti niektorých trestných činov, znížením dĺžky trestov, ako aj dokončovaním trestu alternatívnym spôsobom.
Viac probačných úradníkov
ÚHP v tejto súvislosti navrhuje dodatočné opatrenia vedúce k častejšiemu využívaniu alternatívnych trestov s potenciálom znížiť počet väzňov o ďalších 1 170 osôb. Zároveň bude podľa útvaru rezortu financií nevyhnutné navýšiť počet probačných úradníkov aspoň o 100.
Potrebné je tiež presunúť na nich časť kompetencií sudcov pri alternatívnych trestoch, napríklad pri umiestňovaní do výkonu trestu povinnej práce alebo domáceho väzenia, pri riešení sankcií po prípadných incidentoch či pri zmenách zdravotného stavu odsúdeného.
Vplyv novely Trestného zákona a navrhované opatrenia môžu podľa ÚHP znížiť potrebnú kapacitu väzníc o viac ako 2 700 lôžok. Vznikne tým priestor na zväčšenie ubytovacej plochy a rušenie veľkokapacitných cieľ, čo zlepší životné podmienky väzňov.
Postupom času by podľa útvaru bolo možné utlmiť prevádzku zastaraných a nákladovo neefektívnych ústavov alebo ich častí, pričom úspory z tohto utlmenia by sa mohli využiť na výstavbu nového moderného väzenského zariadenia alebo rekonštrukcie existujúcich.
Úspory v desiatkach miliónov eur
ÚHP tiež pripomína, že na Slovensku sa do dvoch rokov vráti do väzníc až 29 percent prepustených. V zahraničí je pritom kladený väčší dôraz na nápravu a resocializáciu už počas výkonu trestu. Útvar preto odporúča zvýšenie podielu resocializačných pozícií ako pedagóg, psychológ a sociálny pracovník.
Vyššiu hodnotu za peniaze v oblasti väzenstva môže priniesť aj častejšie využívanie videokonferenčných zariadení súdmi s cieľom znížiť počet eskort na súd, prehodnotenie fungovania elektronického monitoringu či efektívnejšie zamestnávanie väzňov.
„Potenciálna úspora všetkých navrhovaných opatrení v revízii je v strednodobom horizonte 36 až 49 miliónov eur ročne. Okrem úspor revízia otvára témy, ktoré je nutné riešiť z dlhodobého hľadiska a ktoré môžu viesť k pozitívnej systémovej zmene. Veríme, že k tomu prispeje aj zverejnená revízia,“ dodal Haluš.
Viac k témam: revízia výdavkov, väzenstvo, Verejné financie
Zdroj: SITA.sk – Častejšie využívanie alternatívnych trestov pomôže podľa ÚHP ušetriť peniaze vo väzenstve © SITA Všetky práva vyhradené.
19. apríla 2025