Bývalý kubánsky vodca Fidel Castro oslavuje 90. narodeniny

Fidel Castro odovzdal ešte v roku 2008 vedenie krajiny do rúk svojho mladšieho brata Raúla a v súčasnosti zastáva už len čestnú funkciu, pričom sa ukazuje na verejnosti iba zriedkavo.HAVANA 13. augusta (WebNoviny.sk) – Obyvatelia Kuby oslavujú v sobotu životné jubileum bývalého najvyššieho predstaviteľa tejto karibskej krajiny Fidela Castra, ktorý dosiahol vek 90 rokov. Agentúra Reuters uviedla, že už počas noci bola nábrežná promenáda v Havane dejiskom narodeninovej párty, pri ktorej prechádzali popri tisícoch zabávajúcich sa ľudí alegorické vozy s tanečnými a hudobnými skupinami.

Narodeninám svetoznámeho revolucionára, ktorý premenil Kubu na komunistický štát, bol tento mesiac venované rôzne podujatia, ako je tradičná výstava fotografií z jeho života, ale aj výroba najdlhšej cigary na svete, merajúcej 90 metrov. Po celej Havane boli rozvešané zástavy s nápisom „Vďaka, Fidel“, zatiaľ čo na miestnych bilbordoch sa objavili jeho najlepšie výroky. Víkendový zábavný program v uliciach je spojený s programom tohtoročného karnevalu v Havane.

Fidel Castro odovzdal ešte v roku 2008 vedenie krajiny do rúk svojho mladšieho brata Raúla a v súčasnosti zastáva už len čestnú funkciu, pričom sa ukazuje na verejnosti iba zriedkavo. Verejné vystúpenie sa neočakáva ani v rámci narodeninových osláv, nie je však vylúčené stretnutie s venezuelským prezidentom Nicolásom Madurom, ktorý pricestoval dnes do Havany.

Podľa Reuters mnohí Kubánci kritizujú Castra za to, že vo svojej krajine obmedzil osobné slobody a zaviedol plánované hospodárstvo v sovietskom štýle, iní však obdivujú, že dokázal oslobodiť Kubu spod vplyvu USA a zabezpečil všeobecnú dostupnosť zdravotnej starostlivosti a školstva.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. augusta 2016