Bývalého šéfa kybernetickej bezpečnosti ruskej FSB odsúdili za vlastizradu, dôvod je tajomstvom

404275_rusko 2 676x454.jpg

MOSKVA 27. februára (WebNoviny.sk) – Moskovský vojenský súd odsúdil v utorok bývalého šéfa oddelenia kybernetickej bezpečnosti ruskej hlavnej tajnej služby, Federálnej služby bezpečnosti (FSB), na 22 rokov väzenia za vlastizradu.

Utajované informácie

Sergeja Michajlova zbavili okrem toho všetkých jeho hodností, plus dostal pokutu 400-tisíc rubľov (v prepočte zhruba 5 400 eur).

V rovnakej kauze odsúdili v utorok na trest 14-ročného odňatia slobody aj Ruslana Stojanova, bývalého zamestnanca moskovskej spoločnosti Kaspersky Lab, ktorá sa zaoberá počítačovou bezpečnosťou.

Dôvod, prečo sa obaja podľa súdu dopustili vlastizrady, zostáva tajomstvom. Proces s nimi prebiehal dva roky s vylúčením verejnosti.

Zasahovanie do amerických volieb

Čím viac oficiálne miesta utajovali informácie o procese s Michajlovom a Stojanovom, o to viac sa okolo tejto kauzy množili rôzne dohady. Jedným z najrozšírenejších je ten, že títo dvaja Rusi údajne stáli za vyzradením citlivých informácií o činnosti ruských tajných služieb ich americkým nepriateľom.

Podľa niektorých ruských médií malo ísť o informácie o ruskom zasahovaní do amerických prezidentských volieb v záujme ich neskoršieho víťaza a súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Bývalého šéfa internetovej bezpečnosti FSB Michajlova zatkli v decembri 2016 priamo na jednom z jeho pracovných stretnutí, z ktorého ho odviedli s vrecom na hlave.

Viac k témam: ruská tajná služba, vlastizrada
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalého šéfa kybernetickej bezpečnosti ruskej FSB odsúdili za vlastizradu, dôvod je tajomstvom © SITA Všetky práva vyhradené.

27. februára 2019