Bugár v liste vysvetľuje rokovania so Smerom a SNS

Bugár celú svoju politickú kariéru nebol postavený pred takúto ťažkú situáciu. Zverejnil list, v ktorom vysvetľuje, prečo jeho strana rokuje o možnej spolupráci so Smerom a SNS.BRATISLAVA 14. marca (WebNoviny.sk) – Predseda Mosta-Híd Béla Bugár napísal členom strany a jej sympatizantom list, v ktorom vysvetľuje, prečo jeho strana rokuje o možnej spolupráci so Smerom a SNS.

List zverejnil aj na sociálnej sieti. Výsledky parlamentných volieb sú podľa neho odrazom sklamania voličov z doterajšieho vývoja na Slovensku.

PARLAMENTNÉ VOĽBY

„Bezbrehé strašenie voličov a neriešenie najpálčivejších otázok súvisiacich so sociálnymi problémami priniesli do parlamentu extrémistické sily a posilnili pseudostrany, ktoré vznikajú a silnejú na pocite nenávisti a burcovania. Toto všetko v období, keď v Európe situácia vrie, keď extrémisti sa v každej krajine posilňujú, keď neďaleko našich hraníc sa bojuje,“ napísal s tým, že ani jeho nepotešili výsledky parlamentných volieb. A to nielen z pohľadu jeho strany.

Most-Híd začal po voľbách rokovanie o stabilnej pravicovej vláde, čím Bugár plnil to, čo sľúbil. „Dokázali sme urobiť hrubú čiaru, o ktorú nás prosili partneri a prehltnúť historické hranice medzi nami a SNS. Dokonca som bol ochotný akceptovať aj politikov, ktorí do tohto procesu vstúpili spolu s pošramotenou povesťou. Všetko preto, aby mohla vzniknúť takáto vláda,“ napísal.

Rokovania o novej vláde:

Most-Híd má podmienky, inak do vlády s Ficom nevstúpi

Sieť má problém. Ak pôjde so Smerom, odídu títo poslanci

Matovič: Vláda Smeru, SNS, Mostu a Siete bola dohodnutá

Danko: Voliči SNS pochopia spojenie so Smerom a Mostom

Procházka hovoril s Ficom, rokovať o vláde bude aj Sieť

Bugár sa stretol s Ficom, rokovania o vláde budú pokračovať

A to podľa neho za situácie, keď už pri úvodných rokovaniach bolo zrejmé, že ani SaS, ani OĽaNO, ani Sieť nemôžu garantovať jednotný postup svojich budúcich klubov v parlamente.

„Stabilitu takejto vlády spochybnil aj sám Richard Sulík, keď hovoril o tom, že je jedno, na aký dlhý čas vznikne. Nádej na vznik akejkoľvek pravicovej vlády, aj nestabilnej, padla v momente, keď SNS oznámilo, že do takejto vlády nepôjde,“ konštatoval Bugár.

VÝSLEDKY PARLAMENTNÝCH VOLIEB

Preto Most-Híd vyzval všetky štandardné politické strany – Smer, SNS, SaS a Sieť, aby prehodnotili svoje postoje a začali spolu rokovať, približovať svoje stanoviská. „Keď dokázala onú pomyselnú hrubú čiaru urobiť strana Most-Híd, môžu a mali by aj ostatní. Ak by sa to stalo, vznikla by ústavná väčšina, ktorá môže na dlhú dobu stabilizovať situáciu v krajine,“ napísal Bugár, ktorý tvrdí, že za celú svoju politickú kariéru nebol postavený pred takúto ťažkú situáciu.

TAKTO PREBIEHALI PARLAMENTNÉ VOĽBY

„Som presvedčený, že politik musí vedieť prijímať nielen populárne, ale aj správne rozhodnutia. Vedel som, čo nás čaká. A napriek tomu sme sa rozhodli, že sa zúčastníme na rokovaní o zostavení pravicovo-ľavicovej vlády. Preto, lebo otázka dnes nestojí tak, či táto krajina bude mať vládu pravicovú, alebo ľavicovú. Otázka stojí tak, či dokážeme udržať demokratický systém v tejto krajine, či dokážeme udržať proeurópské a proatlantické smerovanie Slovenska. Alebo pripustíme predčasné voľby, ktoré posilnia chaos, extrémistov, nenávisť a nesystémové prvky na našej politickej scéne,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. marca 2016