Bugár neodporučí poslancom voliť Fica za ústavného sudcu, podľa Baránka za to môže jeden fakt

367474_img_8425_copy 676x451.jpg

BRATISLAVA 11. februára (WebNoviny.sk) – Aktuálna situácia okolo voľby kandidátov na ústavných sudcov by podľa politického analytika Jána Baránka nemala spôsobiť krízu vo vládnej koalícii.

Bugárova kandidatúra na prezidenta

Uviedol to pre agentúru SITA s tým, že chápe návrh Mosta-Híd, aby sa voľba kandidátov na ústavných sudcov uskutočnila v Národnej rade SR verejne.

„Chápem obavy Mosta-Híd z toho, že sa Smer-SD dohodol s ĽSNS Mariana Kotlebu. Keby bola tajná voľba, kotlebovské hlasy by mohli prisudzovať Mostu-Híd,“ uviedol Baránek. Podľa neho do situácie vstupuje fakt, že Béla Bugár kandiduje za prezidenta.

„Ak nechce úplne stratiť svojich voličov, musí zachovať isté dekórum a do toho patrí aj to, že neodporučí zvoliť Roberta Fica za kandidáta na sudcu ÚS SR. Lebo stále platí, že volič Mosta-Híd nie je nadšený z koalície so Smerom-SD. Týmto si chce Bugár nejaké hlasy predsa do volieb získať,“ priblížil.

Fico pomaly stráca hlavné slovo

Bugár poslancom Mosta-Híd neodporučí podporiť kandidáta Roberta Fica. „Ako som to už viackrát vyhlásil, podporu kandidáta Roberta Fica poslancom strany Most-Híd neodporučím. Definitívne rozhodnutie o tom, ktorých kandidátov podporíme, prinesieme v utorok na zasadnutí klubu,“ uviedol Bugár pre agentúru SITA.

„Druhá kardinálna vec je, či voľba môže spôsobiť koaličnú krízu, myslím, že nie,“ vyjadril sa Baránek. Isté prepojenie vidí aj v tom, že aj predseda NR SR Andrej Danko (SNS) je za verejné hlasovanie v parlamente.

„Zrejme sa tie pomery v Smere-SD menia tak, že Fico pomaly stráca to hlavné slovo a možno sú tam nejaké presuny smerom k premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Asi cítia, že si Danko môže dovoliť ísť proti názoru Erika Tomáša (poslanec NR SR za Smer-SD), ktorý je za tajnú voľbu a do toho vstupuje aj fakt, že Danko má s Tomášom zlé vzťahy. Tam sa krížia ich záujmy,“ dodal.

Dankov návrh je na mieste

„Napriek tomu, že Smer-SD chce tajnú voľbu, sú odhodlaní ísť proti tomu a predpokladám, že koaličná kríza nebude,“ podotkol Baránek.

Zároveň je Baránek presvedčený, že je v záujme štátu zvoliť 18 kandidátov. Preto by mali poslanci využiť všetky legitímne postupy na to, aby ústavný súd nezostal nefunkčný.

„Tu nie je cieľ kto z koho, ale zachovanie funkčnosti ústavného súdu,“ dodal. Podľa neho aj návrh Danka, aby rokovali opozičné a koaličné strany pred voľbou o kandidátoch na ústavných sudcov je na mieste.

Viac k témam: Most-Híd, predseda NR SR, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, Ústavný súd Slovenskej republiky, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Bugár neodporučí poslancom voliť Fica za ústavného sudcu, podľa Baránka za to môže jeden fakt © SITA Všetky práva vyhradené.

11. februára 2019